Ознака: намирници

Здравје

Мислите дека овие намирници се здрави, но правите голема грешка

Ако сакате да ослабете, многу е важно да ги броите калориите. Сепак, некои намирници се многу понездрави отколку што мислите. Слатки без шеќер Сите многу добро знаеме дека слатките без […]

Живот

3 најлоши намирници за нашиот имунитет – ги саботираат одбранбените механизми на организмот, па поради тоа потешко се „бориме“ со болестите

Храната е лек, но исто така таа може да биде и отров, или пак лошо да делува на одбранбениот систем на нашето тело. Истражувањата потврдиле дека најголеми саботери на имунитетот […]

Живот

Намирници кои доилките и трудниците треба да ги избегнуваат или намалат

Mајчиното млеко е најдобро за бебињата, бидејќи ги содржи сите потребни витамини и хранливи материи. Но сепак, она што мајките го консумираат влијае на неговиот квалитет… Лекарите советуваат – бремените […]

Здравје

Шест намирници што го намалуваат холестеролот

Кои намирници треба да ги вклучите во исхраната доколку имате проблеми со холестеролот? Компири Под услов да не се пржени, компирите содржат 0 г холестерол. Препорачливо е да се консумираат […]

Живот

Пет намирници што го подобруваат расположението во зима

Недостатокот на витамин Д може да биде причина за пад на расположението. Консумирајте ги овие намирници за да се чувствувате поубаво во зима. Студените зимски денови предизвикуваат чувство на незадоволство […]

Здравје

Без овие намирници можете да заборавите на слабеењето

Покрај самата количина, на формирањето на масни наслаги влијае и видот на храната што ја конзумираме. Кога сме гладни, стануваме нервозни и честопати сето тоа завршува со отворање вреќа чипс […]