Ознака: намирници

Кулинарство

Слушајте ги потребите на вашиот организам: Здравите луѓе за појадок јадат три намирници

Луѓето кои се обидуваат да ги симнат вишокот на килограми или одржуваат здрава тежина, јадат храна со ограничена количина на намирници. Ваквата исхрана е тешко да се одржи на долг […]

Живот

Намирници кои го чистат џигерот и го забрзуваат согорувањето калории – ќе се „препородите“

Што и да изедеме и испиеме во текот на нашите животи, поминува низ џигерот. Токму поради тоа тој орган трпи и ги впива сите наши лоши прехранбени навики, а со […]

Здравје

5 намирници што треба да ги избегнувате ако имате главоболка

Главоболката е еден од најчестите здравствени проблеми, а може да биде предизвикана од низа фактори. Но, дали знаевте дека јадењето одредена храна може да го влоши овој проблем? Некои намирници […]

Здравје

Намирници наречени „тивки убијци“ – веднаш исфрлете ги од употреба!

„Тивок убиец“, како оштетување на бубрезите и губењето на видот, често доведува до смртоносен исход. Според податоците на американскиот Центар за контрола и превенција на болести, повеќето од луѓето не […]

Нега и убавина

7 намирници што може да ви помогнат во борбата против целулитот

Дури 80-90% од жените може да добијат целулит во одреден момент од животот. Иако постојат многу медицински начини за отстранување на целулитот, како што се ласерска терапија или операција, сите […]

Нега и убавина

Ова сигурно го имате во фрижидерот: Јадете ги за појадок, килограмите брзо ќе исчезнат

Од најмлади до најстари, сите знаат дека појадокот е најважниот оброк во денот. Затоа, дури и да сте на диета, не го прескокнувајте. Потребно е само да ги изберете вистинските […]

Здравје

Намирницата која што сите ја користиме во исхраната, особено во диетите – може да доведе до смрт

Многумина уживаат во консумирањето ориз, а научиците дошле до изненадувачко откритие поврзано со оваа намирница. Секако, јадењето премногу ориз го зголемува ризикот од срцеви проблеми кои што можат да доведат […]