Ознака: намирници

Здравје

Намирници поволни за здравјето и работата на белите дробови

– Одржувањето на здравјето на белите дробови е клучно за да се чувствувате добро. Но, голем број фактори, како што се цигарите и изложеноста на загаденоста и токсини во животната […]

Здравје

Намирници кои треба да ги јадете ако сакате да се одбраните од COVID-19

Сезоната на грип е во тек, а бројот на заболени од COVID-19 секојдневно расте. Светската здравствена организација постојано предупредува на опасноста од поклопување на епидемијата на новиот коронавирус и грипот. […]

Здравје

Што го забрзува метаболизмот и трошењето калории?

Во бројните истражувања кои ни се досега достапни, полнозрнестите житарки постојано се покажуваат како супериорни во однос на рафинираните. Кај т.н. интегрална храна и нејзините растителни влакна, утврдени се повеќе […]

Здравје

Пет производи за здравје, виталност и добро расположение

Многу често во текот на денот не внимаваме на тоа што јадеме, па телото го оптоваруваме со храна која ја внесуваме. Тоа дава одраз на надворешниот изглед, здравјето и расположението. […]

Здравје

Намирници кои ги штитат белите дробови

Овие намирници го чуваат здравјето на белите дробови: Јаболка Истражувањата покажуваат дека јаболката го успоруваат природното стареење на белите дробови, но ги ублажуваат и оштетувањата кои настануваат поради пушењето или […]

Здравје

Намирници богати со цинк за силен имунитет

Тој е присутен во сите органи, а најмногу се содржи во еритроцитите(црвените крвни зрнца), коските, мускулите, црниот дроб и во простатата, кај мажите. Цикот помага во производство на тестостерон. Во […]

Живот

Намирници кои максимално ќе ги заштитат вашите заби и усна празнина – консумирајте ги редовно

Една намирница – две важни функции: ги храни и зајакнува вашите заби. Звучи добро, зар не? Затоа овие намирници треба малку почесто да ги имате на вашето мени. Меѓудругото, некои […]

Кулинарство

Бабите знаат најдобро, еве зошто овие три работи секогаш ги имаат во кујна

Нашите баби се секогаш грижливи и воглавно попопустливи од родителите. Во кујните на бабите секогаш има храна со неверојатен вкус што никогаш не се заборава. Што и да подготват, нивната […]