Ознака: настинка

Живот

Клима уредот предизвикува настинка, летно време не можеме да се разболиме: Ова се сите митови и вистини за настинките во текот на жешките денови

Живееме во некои убедувања кои одамна се наметнати, а всушност повеќето од нив се само еден обичен мит. Летните вирусни инфекции во основа не се разликуваат од зимските. Тие се […]

Живот

Како да препознаете дали ве мачи алергија, грип или настинка

Истражувањата покажале дека голем број од нас не разликуваат настинка или грип, од алергиски напад. Иако симптомите понекогаш се мошне слични, постојат ситни разлики кои ќе ви помогнат да ги […]

Живот

Имате алергија или сте настинати: Како да препознаете разлика?

До календарската пролет има повеќе време, но алергите веќе започнаа. Кивање, протекување, црвени очи се само некои од симптомите. Тестови не треба да се изведуваат кога пациентот е под симптоми, […]

Живот

Оваа билка го чисти воздухот и го запира хрчењето

Причините за хрчењето можат да бидат настинката, отечената слузокожа, зголемените крајници, девијацијата на септумот или отечениот јазик, како и вишокот ткиво или раб на мекото непце. Долгорочното хрчење може да […]

Живот

Не сте свесни колку грешите: Поради овие 4 работи, настинката не ви поминува

Настинка предизвикуваат преку 200 видови различни вируси и не се лекува со антибиотици, бидејќи вирусите на нив не реагираат. Обично, прво се јавуваат болки во грлото и течење на нос. […]

Живот

Победете ја есенската настинка во 7 едноставни чекори

Повторно кивате? Сигурно е дека не сте единствени, затоа што есента дефинитивно е најдобрата сезона на настинките и може да направи веќе тмурните есенски денови да бидат уште потмурни. Не […]

Живот

Избегнувајте ги следните навики за побрзо да се излечите од настинка

Околу 200 вируси може да бидат одговорни за обична настинка, а веројатно секој човек неколку пати во годината добива некој вирус кој води кон настинка. Ако вистински се грижите за […]