Ознака: НАТО

Вести

ВМРО-ДПМНЕ: ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи активно да работи, да лобира и да инсистира Република Македонија да стане член на ЕУ и НАТО

Граѓаните очекуваат од Владата на СДС да се однесува одговорно и да започне со реализација на тоа што го ветуваше, а не да продолжи да глуми опозиција.СДС вети брзо  членство […]

Вести

Македонија да стане членка на ЕУ и НАТО, без да се задира во идентитетските прашања

Република Македонија треба да стане членка на НАТО и ЕУ веднаш и без одложување, вели Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ.Република Македонија одамна ги исполни критериумите за членство во НАТО и отпочнување […]

Вести

Република Македонија треба да стане членка на НАТО и ЕУ веднаш и без одложување

Република Македонија треба да стане членка на НАТО и ЕУ веднаш и без одложување, велат од ВМРО-ДПМНЕ.Република Македонија одамна ги исполни критериумите за членство во НАТО и отпочнување на преговорите […]

Вести

Даштевски: Новата влада се надева на брз влез во НАТО под референцата БЈРМ

Професорот Александар Даштевски во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 изјави дека Македонија не влезе во НАТО во 2008 година во Букурешт поради проблемот со името. Ова го потврди и […]

Вести

Заев пак има намера да ја издаде Македонија- сака да се откаже од името на земјата, само за да влезе во НАТО

Премиерот на Македонија Зоран Заев изјави дека е спремен земјата да влезе во НАТО под називот Поранешна Југословенска Република Македонија, на што инсистира Грција, како би ја забрзал интеграцијата на […]

Вести

Македонија следната година во НАТО- со ново име?

   НАТО планира до пролетта 2018 година да ја прими Македонија како полноправна членка, тврди агенцијата Спутник, повикувајќи се на сопствени извори во Алијансата. „Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, […]

Вести

ВМРО- ДПМНЕ: СДС од ВМРО- ДПМНЕ затекнува држава на стабилни нозе, полна буџетска каса и јасно трасиран пат кон ЕУ и НАТО

Зоран Заев сега ја води владата на Република Македонија и има одговорност да ги реализира ветувањата што им ги даваше на граѓаните, велат од ВМРО-ДПМНЕ.Граѓаните од него очекуваат да ја […]

Регион

Утре Црна Гора станува 29-та членка на НАТО

Црна Гора утре официјално ќе биде примена во членство во НАТО, на церемонија што ќе се одржи во американскиот Стејт Департмент, јави денеска црногоската државна телевиција РТЦГ. Според протоколот, на цермонијата […]

Вести

За мир на Балканот, Македонија веднаш во НАТО

Силно ја поддржувам иницијативата на поранешниот премиер Никола Груевски за Македонија да стане членка на НАТО без понатамошно одлагање. Македонија веќе се има истакнато со рекордна поддршка на операциите на НАТО, дури и […]