Ознака: одлука

Вести

Комисијата одлучува за целодневна настава

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври. Како што истакна вчера министерот за здравство, Венко Филипче, направена […]

Вести

ОДЛИЧНА ВЕСТ: Се намалуваат судските такси за 7 пати, правдата ќе стане подостапна

ОДЛИЧНА ВЕСТ: Се намалуваат судските такси за 7 пати, правдата ќе стане подостапна На денешната седница Владата предложи намалување на судската такса за физичките лица за седум пати. На денешната […]

Вести

Комисијата за заразни болести и Владата треба да одлучат како ќе се одвива учебната година

Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана седница на Влада, на која […]

Вести

Се уште се чека конечната одлука, во меѓувреме различни ставови како да почне наставата

Како ќе се одвива наставата од 1 септември, според најавите, требаше да биде познато на 10 август, но во изминатите два дена и на помалку од три недели до почетокот […]

Вести

Се враќаат ли рестриктивните мерки, одлука ќе има денеска

Мерки за брзо и ефикасно спречување на ширењето на коронавирусот во државава согласно показателите од теренот треба денеска на седница да донесе Владата, согласно препораките на Комисијата за заразни болести. […]

Сцена

Цеца ја донесе и последната одлука во врска со внукот- Богдана веднаш прифатила да ја породи овој човек, еве и кога

Снаата на Светлана Цеца Ражнатовиќ треба да се породи за неколку денови, пренесуваат српските медиуми. Имено датумот за царскиот рез на Богдана веќе е закажан за во една приватна болница […]

Вести

Кој може и натаму да работи од дома?

Хронично болните лица и родителите кои имаат деца до 10-годишна возраст или активно четврто одделение, потоа бремените жени, самохраните родители, родителите на деца со попреченост кои што ја користат услугата […]

Вести

Путин кратко и јасно даде насоки како да се третираат профитерите во кризни времиња (видео)

Путин кратко и јасно даде насоки како да се третираат профитерите во кризни времиња (видео) Цените нараснаа нагло па не интересираше како да реагираме, запраша соговорничката. На што Путин одговори: […]

Македонија

Владата одлучи да се отворат Амбасада во Атина и Генерален конзулат во Солун

Според соопштението на владината прес-служба одлуката за отворање на Амбасада во Атина и Генерален конзулат на Република Северна Македонија во Република Грција, со седиште со Солун е донесена на вчерашната […]