Ознака: портокал

Здравје

Што ќе се случи со вашиот организам доколку секојдневно консумирате портокали?

Веројатно сте ја слушнале изреката: едно јаболко на ден за да бидете здрави како дрен. Но, исто како јаболката така и портокалите имаат многу здравствени придобивки. Тие се извор на […]

Кулинарство

Топчиња без тронка маснотии, а сигурно ќе ви успеат

Мали  фини  топчиња, лапни  голтни. Совршени  за престоните празници Состојки: 300гр кекси  со  вкус на какао 150мл  сок од портокал 1 ванила шеќер 2 големи лажици  мармалад од портокал Рендана […]

Кулинарство

Љубители на мак, навалете: Рецепт за мирисен колач со афион, чоколадо и портокал

Нема да мора премногу да ги убедуваме љубителите на афион да го пробаат овој десерт. Семето од афион, портокалот и чоколадото совршено се комбинираат во овој едноставен колач за кој […]

Кулинарство

Едноставна и брза торта од палента и портокал!

Искористете ја сезоната на цитруси и неколку достапни домашни портокали за оваа необична, но вкусна торта. Сочно е, подготовката не може да биде поедноставна и може да ја направите кога […]

Кулинарство

Бомбици од темно чоколадо, портокал и слатка павлака

Ова е многу едноставен десерт, толку лесен за правење што ќе се претвори во совршенство дури и за тотален почетник при подготовка на деликатеси. Состојките само се мешаат, ладат и […]

Нега и убавина

НОВА ХИТ ДИЕТА СО ЈАЈЦА И ПОРТОКАЛИ – за 15 дена ќе ослабете 15 килограми!

Се заснова на точно утврдени правила … Оваа диета е наменета за дебели луѓе, но и за оние кои имаат проблеми со варење или нечиста кожа, бидејќи ја намалува апсорпцијата […]

Кулинарство

Чоколаден мус со портокал: Фантастична неодолива идеја за после ручек

Овој мус од чоколадо може да се користи како крем за колачи, но најдобриот начин да уживате во овој неодолив десерт е едноставно да го послужите во чаша. Еве кои […]