Ознака: придобивки

Здравје

Која е функцијата на витаминот Б6 и кои се придобивките од него?

Витаминот Б6 спаѓа во групата Б витамини и е неопходен за метаболизмот, нервниот систем, имунитетот и многу други нешта. Бидејќи овој витамин е растворлив во вода, телото не може да […]

Живот

10 причини да одите со семејството во природа

Патописецот Дејвид Милер ја обожува природата, која му е едно од омилените места за поминување време со своето семејство. Покрај вообичаеното релаксирање и зближување, тој забележал дека постојат уште неколку […]

Живот

Овој сок е вистинско богатство за организмот, но ако ја правите оваа грешка се губат вредностите

Сокот од портокал е популарен додаток на појадокот во многу делови од светот, а причините за тоа се многубројни, од лесно будење, до ефикасно снабдување на телото со бројни хранлици […]

Живот

Паметни начини за користење на солта – не мислиме на готвењето!

Постојат најразлични начини на кои можете да ја користите солта освен во готвењето. Поради ова, солта порано била многу вреднувана, па дури и користена како валута. Прочитајте дел од нејзините […]

Нега и убавина

Лубеница наместо лекови: Ова се сите неверојатни лековити својства на лубеницата!

Освен што е вистински симбол на летото, лубеницата е исклучителен симбол за здравје. Лубеницата изобилува со витамини и минерали. Го одржува телото хидрирано, а поради обилувањето со витамин Ц и […]