Ознака: протест

Издвојуваме Фото

МАКЕДОНИЈА БЛОКИРА уредно најави протест за 9 јануари, потоа се јавија ТОДОРПЕТРОВЦИ да опструираат

МАКЕДОНИЈА БЛОКИРА уредно, прва и во склоп на серија активности го најави собирот на 9 јануари. Оваа групација со месеци протестира и крева глас против промената на уставното име на […]

Вести Македонија

Заради протест затворени улици од “Мавровка“ кон Владата

Денес, со почеток во 13:00 часот полицијата ќе воведе посебен сообраќаен режим на улицата што води од „Мавровка“ кон Владата, заради најавен протест. -Од тие причини сообраќајот ќе биде пренасочен […]

Црна хроника

Ќе протестираат семејствата на обвинетите за убиството на Саздо

Семејствата и роднините на лицата кои се обвинети за убиството на младиот Никола Саздовски Саздо, незадоволни од судскиот процес најавуваат дека ќе протестираат и ги повикуваат граѓаните да им се […]

Избор на уредникот

Видео од полициската бруталност на протестот на МАКЕДОНИЈА БЛОКИРА

Видео од полициската бруталност на протестот на МАКЕДОНИЈА БЛОКИРА. Погледнете го видеото ќе може да видите како полицаец, со висок чин го напаѓа во дел од секунда еден од уесниците […]

Издвојуваме

СТУДЕНТИ МУ „УПАДНАА“ НА ПРЕДАВАЊЕТО НА БУЈАР ОСМАНИ: „О Бујар, дали си ти Албанец?“ го прашаа студентите, разочарани поради најавениот попис без графа за етникум!

„О Бујар, дали си Албанец?“ – со вакви прашања младите од БЕСА и студентите денес се појавија на дебатата со Бујар Османи на која се дискутираше за промена на името […]

Избор на уредникот

МАКЕДОНИЈА БЛОКИРА поднесе барање за протест уредно. Полицијата брутално го спречи

Во видеово може да се види дека ќе се протестира против промената на името на Р. Македонија. Денеска блокадата насилно со над 200 полицајци беше спречена. Медиумите во државава кои […]

Вести Македонија

Протестен марш на ВМРО-ДПМНЕ-посебен сообраќаен режим

Заради закажаниот протест на ВМРО-ДПМНЕ денес во 17 часот Министерството за внатрешни работи  информира дека ќе бидат преземени мерки за посебен сообраќаен режим низ центарот на Скопје. „Протестот ќе има релација […]

Вести

Во 18:00 започнува централниот протест пред Собрание на МАКЕДОНИЈА БЛОКИРА!!

И денеска продолжуваат протестите на МАКЕДОНИЈА БЛОКИРА пред Собранието на РМ. Тие како што е известено траат во континуитет со централен дневен собир кој се случува во 18:00 часот. 

Вести Свет

Во судири во Париз најмалку 65 повредени

На протестот на „жолтите елеци“ кој и денес се одржа во Париз поради зголемувањето на таксата за горивото дојде до судир помеѓу демонстрантите и полицијата. Првичните информации се дека се  повредени најмалку […]

Коментари

Крахираше ли Мицковски вечерва пред Владата? Протестот со минимална посетеност

Не сакаме да навлегуваме во бројки иако до нас допреа информаци за меѓу 700 и 800 присутни вечерва на митингот на Мицковски на кој што се самопрогласи за Ганди. Иако […]

Балкан Вести

Протест на Србите од Косово во Митровица

Протестот на голем број граѓани од српска националност го иницираше одлуката за воведување такса од 100 насто на производите увезени од Србија, но и денешните апсења во северна Митровица, јави […]