Ознака: сирење

Кулинарство

Мека и миризлива: Мека пита со сирење која Финците ја обожаваат

Финска пита со сирење – рахакапииракка се подготвува од традиционалното рака сирење, кое го обожаваат северните жители. Тоа е лесно како кварк, сличен на грчкиот јогурт само со карактеристичен кисел […]

Кулинарство

Канелони со сирење и спанаќ: Јадење со кое можете да ги измамите дури и децата кои не сакаат зеленчук!

Воодушевете го целото семејство. Состојки: 10-12 канелони 1 јајце 250 гр сирење рикота 250 гр свежо кравјо сирење 150 гр спанаќ или блитва 3 чешниња лук 2 дл крем за […]

Кулинарство

По стар рецепт од нашите баби: Направете си домашно сирење од само 3 состојки

На многу од дамите кои што не се искусни во кујната, правењето сирење им делува како тешка и исцрпувачка работа, но тоа не е вистина. Рецептот за правењето на сирењето […]