Ознака: Скопје

Вести

Скопје се сеќава: 53 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации одбележува 53 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени. Официјални делегации и претставници на институции утрово на […]

Вести

На клиниката за детски болести во Скопје примено 4-годишно дете со Нилска треска

Четиригодишно дете од Струмица со симптоми на нилска треска било примено на Клиниката за детски болести. Детето два дена било со температура, но она што ги загрижило струмичките доктори и […]

Црна хроника

ПЕДОФИЛ силувал 12-годишно девојче во Карпош

– Непознат сторител извршил полов напад врз 12-годишно девојче вчера во скопската населба Карпош.Како што соопшти МВР, случајот го пријавила В.П., мајката на девојчето, ноќеска во 2:30 часот по полноќ. […]

Вести

ДЕТАЛИ за Акција Којот: Уапсени 19 лица – криумчареле мигранти, дилале дрога

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при Министерството за внатрешни работи ја започна оперативната акција „Којот“, при што беше разбиена криминална група на подрачјето на Велес, Неготино, Гевгелија […]

Вести

Бејли: Договор нема,разговорите продолжуваат

Разговорите меѓу политичките партии ќе продолжат утре откако денеска повторно не е постигнат договор, изјави амбасадорот на САД Џес Бејли по завршувањето на средбата во Клубот на пратениците.Денешните разговори за […]

Вести

Автобуската линија со број 27 времено пренасочена

Автобуската линија со број 27 од денеска ќе сообраќа по улицата „Тодор Чангов“, информира Општина Аеродром.Последна и појдовна станица ќе бидат истите оние како за автобуската линија бр. 17а – […]

Вести

Свеченост за прием на 125 професионални војници во АРМ

Во касарната Илинден – Скопје, денеска ќе се одржи свеченост по повод приемот на новите 125 професионални војници на служба во Армијата на Република Македонија.На свеченоста ќе присуствува и ќе […]

Вести

„Дневник“: Рушители од злоба, завист и инферионост

Во историјата на Македонија нема пример во кој самите Македонци ги уништувале своите градови, односно градби и споменици.Секогаш тоа го правеле окупатори или природни катастрофи. Годинава за првпат во историјата […]

Вработување

МВР со нов оглас за вработување на 600 полицајци

Министерството за внатрешни работи распишува оглас за вработување на 600 нови полицајци, дознава. Огласот, е објавен во утрешните изданија на дел од дневните весници.Како што може да се прочита од […]

Црна хроника

Автомобил се судри со мотор кај Градска болница

Едно лице е задржано на лекување во ГОБ „Св. Наум Охридски“ по вчерашната сообраќајна несреќа која се случи околу 21:15 часот на крстосницата кај болницата.Од МВР за Пулс24 потврдија дека […]