Ознака: Скопје

Вести

ГОЛЕМИ ШТЕТИ ПО НЕВРЕМЕТО: Повредени и починати лица, поплавени се куќи и возила

Во врска со елементарната непогода која вчера во попладневните часови го зафати Скопје и неговата околина особено Стајковци, Сингелиќ, Смилковци и Арачиново, пријавени се настани со големи штети – срушени […]

Вести

Итната помош имала 65 интервенции на терен по невремето во Скопје

Од Итната медицинска помош информираат дека во текот на ноќта и изутрината имале 65 интервенции на терен во скопскиот регион од кои кај 12 била констатирана смрт.На повредените им била […]

Вести

Дванаесет тима на Брза помош по полноќ интервенирале низ Скопје: Затрупана жена извлечена жива!

Дванаесет тима на Брза помош по полноќ интервенирале за повредени луѓе по невремето што го зафати Скопје.Според информациите на лекарите укажана им е помош на стотина повредени, пациентите се со […]

Вести

ЗА ВЛАКНО Е ИЗБЕГНАТА ТРАГЕДИЈА: Автомобил пропадна во необележан ископ кај „Усје“, спасени се две жени!

Невремето кое го зафати Скопје направи вистински хаос во градот. Ситуацијата беше критична на повеќе локации во градот.Кај кружниот тек на булевар Србија кај фабриката „Усје“, необележан ископ кој бил […]

Вести

Сообраќајот по обиколницата од клучка Хиподром до клучка Сарај е во прекин поради невремето

Сообраќајот по обиколницата од клучка Хиподром до клучка Сарај е во прекин синоќа од 20 часот поради обилните врнежи од дожд и надојдената вода.Диспечерски информативен центар на ЈП Македонија пат и […]

Вести

Трајановски: Ова е елементарна непогода која не се памети во последниве години

„Мобилизирани се сите екипи на јавните претпријатија на градот Скопје, противпожарната единица, Водовод и канализација, комунална хигиена, водовод и патишта. Тука се од МВР, од војската од противпожарната единица. Ни […]

Вести

За само 2 часа во Скопје наврна дожд колку што обично паѓа за цел месец август

Синоќа и утрово во Скопје за само 2 часа наврна дожд колку што обично паѓа за 1 месец во август во последните децении. Овој податок се чини дека најдобро отсликува […]

Вести

Спасов: На граѓаните им се пружа максимална поддршка и помош

Владата на Република Македонија заедно со поголем број на институции, Министерството за труд и социјална политика, Министерството за одбрана, АРМ, екипи и од Црвениот крст се излезени на терен. Сите […]

Црна хроника

ФОТО: Невремето во Скопје ја зеде првата жртва!

Невремето ја зема првата жртва. Според фотографијата која цикрулира на социјалните мрежи, жена се удавила во водите на Смилковското Езеро за време на невремето кое го зафати Скопје и околината. […]

Вести

Иванов ги активираше војниците на АРМ за помош во справувањето со поплавите

По повод невремето што ја зафати Република Македонија и особено скопскиот регион, Претседателот на РМ и врховен командант Ѓорге Иванов ја задолжи армијата на РМ да ги стави сите расположливи […]