Ознака: Скопје

Вести

Српски специјалци со опрема и техника тргнаа кон Скопје да помогнат!

На пат кон Македонија тргнале повеќе теренски возила и камиони со неопходната опрема и пумпи, како и дваесетина припадници на противпожарните и спасувачки единции при министерството за внатрешни работи на […]

Вести

ПОТРЕСНО СВЕДОШТВО: Девојчето плачеше. Успеавме да го тргнеме на безбедно

Жителите на Ченто, Стајковци, Арачиново на секој начин се обидувале да спасат жива глава од водената стихија која направи пустош од нивниот крај.Ова е само една од многубројните приказни кои […]

Локална самоуправа

Отворен пункт за донации во Општина Ресен за настраданите од невремето во Скопје

Во просториите на општинската зграда на Општина Ресен, од денеска до петок 12.08.2016 во времетраење од 10 до 15 часот, Општинската Организација на Црвениот Крст на Ресен и Општина Ресен […]

Вести

МВР го соопшти идентитетот на жртвите во невремето

Министерството за внатрешни работи попладнево официјално го соопшти идентитетот на 21 лице починати во невремето, по завршената идентификациска постапка.Сите се пронајдени на подрачје на општина Гази Баба: 1. Бајрам Мустафа(1949) […]

Вести

Додека министрите помагаат на терен, СДСМ се најактивни на социјалните мрежи!

Функционерите на опозицијата се на Фејсбук и пишуваат постови и коментари со критики, додека претставниците на власта и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски се на терен меѓу народот и се […]

Вести

Книгата на жалост за жртвите од невремето во Скопје ќе биде отворена и утре

Во просториите на салата на Советот на Град Скопје (барака број 13), денеска беше отворена книга на жалост за загинатите во катастрофалното невреме што го зафати градот Скопје.Сите граѓани коишто […]

Вести

НЕМА ДА ВИ БИДЕ СЕЕДНО: Видео од невремето во Скопје!

Ова е најлошото невреме кое што ја има зафатено Македонија во последниве години.Според официјалниот извештај на МВР, загина 21 лице. Бројни семејства останаа со поплавени домови, сѐ уште се санираат […]

Вести

Осудениците од Идризово се вклучуваат во санација на штетата на кризните места

Катастрофалното невреме кое го погоди Скопје, спои многумина кои сакаат да помогнат во оваа тешка ситуација.Во акцијата за санирање на последиците од елементарната непогода која го погоди главниот град на […]

Вести

За 4 часа наврна 20% од дождот кој паѓа во Скопје во текот на цела година

520 литри  за метар квадратен дожд наврнуваат во Скопје за цела една година, велат податоците на Државниот Завод за Статистика. Во саботата за само 4 часа на Зајчев Рид наврнале над […]

Локална самоуправа

ПАРИЧНА ПОМОШ ЗА НАСТРАДАНИТЕ ОД НЕВРЕМЕТО ВО СКОПЈЕ

По обилните врнежи на дожд и катастрофалните штети кои се случија во Скопје, Советот на Град Скопје вчера /07.08.2016 година, недела/ ја оджа својата втора вонредна седница.На оваа седница се […]