Ознака: службен весник

Македонија

Законот за јазици наредната недела ќе се објави во Службен весник

Заменик-премиерот за европски прашања Бујар Османи, екскузивно за телевизија “Алсат-м“ ја потврди информацијата дека една година по усвојувањето во Собранието, конечно се очекува Законот за употреба на јазиците да стапи на […]

Македонија

Уставните измени денес во Службен весник, следната недела нота до грчкото МНР

Иако се уште не е стапен на сила Договорот од Преспа македонскиот премиер Зоран Заев во неколку наврати веќе го користеше името Република Северна Македонија. Причина за тоа, како што рече, […]

Вести Македонија

Референдумот и официјално пропадна, решението е објавено во „Службен весник“

Во завчерашниот број на “Службен весник на Р.Македонија” бр.186 објавен е извештај за конечните резултати од гласањето на Референдумот на државно ниво одржан на 30 септември 2018 година. Во објавата […]

Вести

Се огласи Трајко Вељановски- направен е ФАЛСИФИКАТ

Трајко  Вељановски  докажа дека се врши насилно преземање на власта со фалсификат кој што е објавен во службениот весник.„Вистината е дека мои заменици како претседавач со конститутивната седница се: Стојан […]

Вести

Следната недела Службен весник ќе ја објави одлуката за претседател на Собранието

ЈП „Службен весник на Република Македонија“ денеска соопшти дека е доставено барање за објавување на Одлуката за избор на Претседател на Собранието и оти таа ќе биде објавена во почетокот […]

Вести

Службен весник и СЕП потпишаа Меморандум за соработка

Јавното претпријатие „Службен весник“ и Секретаријатот за европски прашања денеска потпишаа Меморандум за соработка со којшто се овозможува меѓусебна размена на законите и подзаконските акти во државата и на примарното […]