Ознака: социјални мрежи

Занимливости

5 фотографии на кои никако не им е место на социјалните мрежи

Ако сакате да се заштитите себеси и вашите блиски, треба да се воздржите од објавување одредени фотографии на социјалните мрежи. 1. Авионска карта Инстаграм е преполн со фотографии од пасошите […]

Сцена

Меган Маркл се исклучи од сите социјални мрежи – Дали би го направиле истото?

Сопругата на британскиот принц Хари, Меган Маркл, војвотката од Сасекс, изјави дека веќе нема профили на социјалните мрежи и дека не е запознаена со тоа што се пишува за неа […]

Меѓународен фудбал

Меси конечно го прекина молкот на социјалните мрежи!

Аргентинскиот фудбалер Лионел Меси го прекина молкот на социјалните мрежи, откако објави фотографија со своите три деца. Аргентинецот потврди дека ќе остане во Барселона, иако многумина сметаа дека ќе го […]

Технологија

Пет трендови на социјалните мрежи за 2020 година

Социјалните мрежи денес се составен дел од животот и дел од секојдневната рутина на секој човек. Поради тоа, не е ни чудо што дигиталната стратегија сè повеќе станува задолжителен дел […]

Живот

Социјалните медиуми се најмногу виновни за појава на депресија кај младите

Важно е да се напомене дека оттуѓувањето, изолацијата, намалената комуникација меѓу луѓето и чувството на осаменост се силно асоцирани со суицидално однесување и токму тука институционално треба да реагираме во […]

Македонија

Тони Михајловски до Костадинов: “А браос Коки. Нешто као пи*да и пи*ка така?“

Актерот Тони Михајловски е доста активен на социјалните мрежи откако премиерот Заев даде изјава дека нема да дозволи “еден педер, неколку криминалци и суетен новинар да срушат Влада”. Сега актерот […]

Живот

Како треба вистинските дами да се однесуваат на социјалните мрежи?

Фактите од типот: Кога сте станале од спиење, колку време поминавте во тоалет, што сте зготвиле, дали партнерот се напил во кафана или ви подарил нови чевли, дали децата ви […]

Живот

Помалку време на социјални мрежи намалува ризик од депресија

Помалку време минато на социјалните мрежи го намалува ризикот од депресивно растројство, се посочува во труд на Универзитетот на Пенсилванија. Стручните лица сметаат дека има директна врска меѓу ограничувањето на […]