Ознака: социјални мрежи

Меѓународен фудбал

Меси конечно го прекина молкот на социјалните мрежи!

Аргентинскиот фудбалер Лионел Меси го прекина молкот на социјалните мрежи, откако објави фотографија со своите три деца. Аргентинецот потврди дека ќе остане во Барселона, иако многумина сметаа дека ќе го […]

Живот

Социјалните медиуми се најмногу виновни за појава на депресија кај младите

Важно е да се напомене дека оттуѓувањето, изолацијата, намалената комуникација меѓу луѓето и чувството на осаменост се силно асоцирани со суицидално однесување и токму тука институционално треба да реагираме во […]

Македонија

Тони Михајловски до Костадинов: “А браос Коки. Нешто као пи*да и пи*ка така?“

Актерот Тони Михајловски е доста активен на социјалните мрежи откако премиерот Заев даде изјава дека нема да дозволи “еден педер, неколку криминалци и суетен новинар да срушат Влада”. Сега актерот […]

Живот

Помалку време на социјални мрежи намалува ризик од депресија

Помалку време минато на социјалните мрежи го намалува ризикот од депресивно растројство, се посочува во труд на Универзитетот на Пенсилванија. Стручните лица сметаат дека има директна врска меѓу ограничувањето на […]

Македонија

Каракамишева: Заев дојде на власт со бомби и така ќе.си замине!

Коментирајќи ги последните случувања со објавување на незаконски снимени материјали на социјалните мрежи професорката Тања Каракмишева напиша: Од самиот почеток кога почнаа бомбите на Заев реков дека Заев ќе дојде на власт […]

Вести

Владата на оваа земја воведе забрана за користење социјални мрежи- ова е причината

Владата на Шри Ланка денеска повторно воведе забрана за користење на социјалните мрежи со цел да го спречи ширењето шпекулации по избивањето насилство меѓу групи цивили во Негомбо, северно од […]

Живот

Електронските направи сепак не влијаат на заедничкото време

Верувале или не, денес децата минуваат многу повеќе време во домот со родителите за разлика од пред 20 години. Разните електронски направи, особено мобилните телефони, одамна се на мета на […]

Живот

Се сеќавате ли каков беше нашиот живот пред социјалните мрежи?

Се сеќавате кога среќавањето со пријателите ни беше доволно? Кога не бевме опседнати со дигиталната потврда на нивното пријателство, преку нивните коментари, лајкови и срциња под нашите коментари и слики? […]

Сцена

И Зорица Брунцлик против Карлеуша, ти знаеш се освен да пееш!

Јелена Карлуша бурно изреагирала на една такмичарка од “Ѕвездите на Гранд“ кога слушнала дека ќе пее песна од Зорица Брунцлик. Очигледно тоа не и се допаднало. Зорица многу се навредила, […]

Технологија

Вознемирувачки податоци за влијанието на социјалните мрежи на децата и младите

Бројот на деца и млади луѓе кои страдаат од анксиозност во британските болници е зголемен за 42 % и тоа само во последната година. Ова се податоците на Националната здравствена […]