Ознака: спорт

Меѓународен фудбал

Бојадисуваше улици, а сега заработува 4,5 милиони евра годишно

Напаѓачот на Манчестер Сити, Габриел Жесус во 2014 година заработувал 4.000 евра годишно, а сега три години подоцна игра во еден од најбогатите клубови во светот.20 годишниот Габриел Жесус денес […]

Локална самоуправа

Прилеп на страниците на светски познатите медиуми за екстремни спортови

Прилеп полека, но сигурно, станува Центар за развој на екстремните спортови на Балканот и ја остварува својата цел за развој на овој вид на алтернативен туризам.Еден од тие спортови е […]

Останати спортови

Фамилијата е во шок : Тоа што му го направија на Шумахер е безчувствително , бедно и сурово !

Семејството на Михаил Шумахер издвојува по пола милион евра месечно за неговото лечење а овие денови пак добија лоша вест.Познатиот швајцарски проиводител на саати и германскиот производител на столарија одлучиле […]

Вести

СПОРТСКИ ПРАЗНИК: Македонските ракометари вечерва ќе се соочат со Ангола во 20.45 часот!

Денеска македонските ракометари во вечерниот термин од 20:45 часот ќе се соочат против селекцијата на Ангола во рамки на Светското првенство во Мец, Франција 2017.Дуелот во вечерниот термин со голема […]

Кошарка

Максималниот ефект во АБА лигата го задржа Црвена ѕвезда

Кошаркарите на Црвена ѕвезда го задржаа максималниот ефект во регионалната АБА лига, откако вчеравечер дури по продолжение ја совладаа Мега Лекс со 81:69.  Ова беше најнеизвесниот дуел што актуелниот шампион […]

Ракомет

Спортот ќе се издигне на уште повисоко ниво, со новите мерки за спорт

Издвојување на дел од добивката на обложувалниците за спортот, ограниченото ослободување од данок на добивка на компаниите коишто ќе финансираат спортски клубови, спортисти, спортски федерации, но и врвни тренери од […]

Вести

Груевски: Поддршката за спортот останува приоритет

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски преку социјалните мрежи соопшти дека поддршката за македонскиот спорт останува приоритет.Во продолжение интегрален текст од Фејсбук статусот на Груевски И покрај сите предизвици со кој […]

Ракомет

Кирил Лазаров избран за најдобар десен бек во светот за 2016 година

Најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров е избран за најдобар десен бек во светот според специјализираниот ракометен медиум „Handball-planet”.Тој убедливо ја победи конкуренцијата и уште еднаш потврди дека долго трае и […]