Ознака: спорт

Вести

Милошоски: Ќе продолжиме со изградба на спортска инфраструктура

-До сега имаме изградено околу 100 спортски сали, многу тениски игралишта, како и фудбалски игралишта, а во иднина ќе продолжиме со изградба на инфраструктура. Во Битола капитален објект ни е […]

Вести

Димовски во Велес: ВМРО-ДПМНЕ подготви одлична програма за развој на спортот

На средбите со различни категории на граѓани кои што денес во Велес ги имаше носителот на Изборната единица 3 Илија Димовски, се говореше за спортот во Велес како да се […]

Останати спортови

Историски успех во македонскиот шах: ШК „Алкалоид“ со злато на ЕКК 2016 во Нови Сад

Шаховскиот клуб „Алкалоид“ триумфираше на престижниот „Европски Клупски Куп 2016“ во Нови Сад, освојувајќи златен медал во исклучително силна конкуренција на европската и светска шаховска елита.Со овој историски триумф, најуспешниот […]

Македонски фудбал

Шпанија во водство благодарение на автоголот на Велковски

Репрезентацијата на Шпанија имаше водство од 1-0 на полувремето од квалификацискиот натпревар за пласман на СП 2018 кој се игра на стадионот „Нуево Лос Карменес“ во Гранада, благодарение на автоголот […]

Вести

Спасески: Секоја година доделуваме по 500 стипендии на млади талентирани спортисти

Во 2006 кога ВМРО-ДПМНЕ ја доби власта имавме голема стагнација на македонскиот спорт и спортската инфраструктура, младите беа демотивирани. Стратегијата на ВМРО-ДПМНЕ беше да се превземат мерки во сите сфери […]

Вести

Владата финансиски ќе ги награди фудбалерите и стручниот штаб на младинската репрезентација

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите Емил Димитриев, денеска оствари средба со членовите, стручниот штаб и раководството на македонската младинска репрезентација во фудбал на која меѓу […]

Вести

Груевски: Доделени 3.800 спортски стипендии, огромни инвестиции во спортската инфраструктура

Агенцијата за млади и спорт досега доделила околу 3.800 спортски стипендии „Спортска надеж“, со кои секоја година се стипендираат околу 500 млади таленти-надежи од сите спортови и спортски федерации во […]

Вести

Несторовски: Ние спортистите новите мерки ги дефинираме како револуција во спортот

Каратистот Мартин Несторовски кој веќе 21 година се занимава со карате денес на трибината која ја организираше УМС на ВМРО-ДПМНЕ ги поддржа четирите нови мерки од областа на спортот кои […]