Ознака: србија

Балкан

Владата на РС пред смена, Додик тврди дека нема криза

Владата на Република Српска(РС) практично е пред смена, а нејзините актуелни министри ќе бидат првите врз кои ќе се фрли вината заради лошата економска состојба во овој босанско-херцеговски ентитет, јавуваат […]

Балкан

Нападнат поради амблем на српската војска

Кумановската полиција го приведе и поднесе кривична пријава против 33-годишниот А.Д. од кумановско Черкеско село, откако нападнал лице кое носело јакна со амблем на војската на Република Србија. Инцидентот се […]

Балкан

Вучиќ: Ако не добиеме датум, ќе биде тешко да им се објасни на граѓаните

Би било лошо Србија да не добие датум за почеток на преговорите со Европската унија(ЕУ) бидејќи тоа би било тешко да им се објасни на граѓаните, изјави српскиот вицепремиер Александар […]

Сцена

Том Хенкс – Косово е Србија

Познатата холивудска ѕвезда Том Хенкс, сосема неочекувано проговори за проблемот меѓу Србија и Косово, „заземајќи“ ја страната на Србија во едно интервју на телевизијата „Е“. Том моментално снима филм за […]

Сцена

Сека Алексиќ ја запали македонската публика

Српската фолк пејачка Сека Алексиќ, го резервираше овој викенд само за македонската публика. Таа во петокот, на 15 фебруари настапи во дискотеката Селект во Струмица, а во саботата во скопскиот […]

Меѓународен фудбал

УЕФА нема дополнително да ја казни Србија

Европската фудбалска унија (УЕФА), одби да ја исклучи младата репрезентација на Србија, од квалификациите за пласман на Европското првенство во 2015 година, поради инцидентите на мечот со младата селекција на […]

Балкан

Ако Србија бара дел од наследството на Тито, право на тоа полага и БиХ

Доколку Србија инсистира да и припадне дел од приватно наследство на поранешниот комунистички водач на некогашната СФРЈ,Хрватот Јосип Броз Тито, свој дел ќе бара и Босна и Херцеговина, бидејќи на […]