Ознака: Талат Џафери

Вести Македонија

Собранието ќе биде распуштено на 11 февруари, по што Талат Џафери ќе распише предвремени парламетрани избори

Собранието ќе биде распуштено на 11 февруари, а веднаш потоа претседателот на законодавниот дом Талат Џафери ќе ги распише предвремените парламетрани избори што треба да се одржат на 12 април. […]

Живот

Џафери му подари на папата скулптура на Св. Кирил и Методиј

Вчера претседателот на Собранието, Талат Џафери му подари на папата Франциск скулптура на Св. Кирил и Методиј, дело на македонски скулптор Томе Серафимовски. Џафери истакна дека скулптурата е изработена во Охрид, инспирирана […]

Македонија

Денес Пендаровски ќе се сретне со Џафери

По средбата која веќе ја оствари со премиерот Заев македонскиот претседател, Стево Пендаровски денес ќе се сретне со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Како што се очекува на средбата би […]

Македонија

Џафери нема да закаже седница за Законот за СЈО за време на предизборна кампања

Без разлика дали за тоа ќе се договорат партиите претседателот на Собранието, Талат Џафери нема да закаже седница за законот за СЈО за време на предизборна кампања. На брифинг со […]

Македонија

Џафери: Ако за Законот за јазиците чекавме една година, може и за овие да почекаме да истече мандатот на Иванов

На седницата закажана за утре претседателот на Собранието, Талат Џафери очекува дека пратениците повторно и без расправа ќе ги изгласаат законите кои претседателот Ѓорге Иванов им ги врати непотпишани, но […]

Македонија

Џафери во Романија и Литванија на ратфикацијата на Протоколот за НАТО

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, од денес до 14 март ќе престојува во работна посета на Романија и Литванија, а ќе го придружува пратеникот Панчо Минов. Причината за посетата е […]

Македонија

Најчевска предлага Талат Џафери да си поднесе оставка

По последните препукувања во Парламентот поврзани со пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски што резултираше со „кавга“ меѓу претседателот на Собранието Талат Џафери, претседателот на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања, Павле Богоевски […]

Вести

Џафери ги распиша претседателските избори- прв круг на 21 април

Претседателот на Собранието Талат Џафери предмалку го потпиша решението за распишување на претседателските избори. Изборите ќе се одржат на 21 април, додека вториот изборен круг е закажан за 5 мај. […]

Македонија

Во 17:30 часот Џафери ќе ги распише претседателските избори

Како што соопшти Собранието Талат Џафери, претседател на Собранието попладнево ќе ги распише претседателските избори. – Претседателот Џафери согласно законските обврски, денеска во 17:30 часот ќе го потпише решението за […]

Македонија

Еве зошто Џафери гласал “воздржано“ за одземање на платата на Груевски

Претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери и пратеникот Илија Димовски минатата седмица беа единствените кои гласаа “воздржано“ за дополнување на Законот за пратеници, со кој се предвидува пратениците кои ќе […]

Македонија

Претседателски избори на 8 февруари ќе распише претседателот на Собранието

Талат Џафери, претседател на Собранието денес излезе со соопштение дека претседателските избори ќе ги распише на 8 февруари. Првиот круг од изборите ќе се одржи на 21 април, а вториот […]

Коментари

Македонија насилно стана ДВОЈАЗИЧНА. Законот испратен во СЛУЖБЕН ВЕСНИК

Насилието продолжува. Нема закон. Се се може кога те чуваат кордони полиција и кога користиш сила, брутална сила против голорак народ. Ама… се додека да му зоврие преку глава на […]