Ознака: технологија

Вести Технологија

Еден твит на Елон Маск им нанесе 13 милијарди долари штета на акциите на Тесла

Еден твит на Елон Маск им нанесе 13 милијарди долари штета на акциите на Тесла Компанијата Тесла на Елон Маск загуби 14 милијарди американски долари (11,2 милијарди фунти) од својата […]

Живот

Респиратор – технологијата што живот значи

Од избувнувањето на глобалната пандемија на коронавирусот вестите речиси на сите медиуми низ планетата опфаќаат голем број стручни медицински термини. И во земјите на Балканот речиси постојано на малите (и […]

Технологија

Апликацијата Зум поради популарноста е под зголемена контрола

Апликацијата за видео конференции Зум се најде под високо ниво на контрола поради нејзината популарност за време на пандемијата на коронавирусот, бидејќи во моментов милиони луѓе ја користат за работа […]

Технологија

Израел преку мобилните телефони ќе ги следи граѓаните за да спречи ширење на новиот коронавирус

Владата на Израел неодамна одобри итни мерки за пронаоѓање на лицата за кои постои сомнение или потврдено е дека биле заразени со коронавирусот, така што ќе ги набљудува нивните мобилни […]

Вести

Македонски Телеком ја активира пробната 5Г мрежа во Македонија

Измерена брзина на мобилната мрежа за над четири пати поголема од 4Г брзините. Телеком се подготвува за комерцијалниот старт на 5Г. Македонски Телеком го реализираше првото 5Г демо во земјата, […]

Избор на уредникот

5G технологијата и КОРОНАВИРУСОТ, во што е полемиката? Дали има поврзаност?

5G технологијата и КОРОНАВИРУСОТ, во што е полемиката? Дали има поврзаност? Полемиката е тоа што сите оние кои мислат дека Коронавирусот и 5Г се взаемно поврзани, односно како што прочитавме […]