Ознака: технологија

Технологија

Нема да видиме селфи камери на телефоните од следната генерација?

Судејќи според најавите што кружат во технолошките медиуми во последните денови, од следната 2021 година, паметните телефони веќе нема да имаат селфи камери.  Поточно, телефоните ќе имаат предна камера, само […]

Технологија

Македонија го фаќа трендот: ЌЕ ИМАМЕ 5Г МРЕЖА ВЕЌЕ СЛЕДНАТА ГОДИНА

Двата постоечки оператори поради условите предизвикани од COVID-19, се за одложување на постапката на доделување радиофреквенции за 5G за следната година, додека ЕОЛО смета дека таа треба да се спроведе […]

Технологија

Дали користите повеќе уреди секој ден? WhatsApp има добри вести за вас!

WhatsApp, најпопуларната апликација за инстант пораки, работи на воведување поддршка за повеќе уреди. Така, благодарение на синхронизацијата на историјата на претходната комуникација, истите пораки ќе можат да се читаат од неколку […]

Технологија

Google има ново решение за брзо праќање на фајлови!

Во Google, се чини, го слушнале плачот на многу корисници на „Андроид“ за едноставен метод за взаемно пренесување на податоци и по долгогодишен развој, тука ја имаме платформата „Nearby Share“. […]

Живот

Како да направите дигитален детокс во недела полна со обврски?

Пауза од технологија! Фактот што веќе не можеме да го избегнеме е дека социјалните мрежи оставаат белег на нашето ментално здравје. Сите еднаш сме се нашле во ситуација кога добиваме известувања […]

Технологија

Најбрзиот суперкомпјутер идентификувал хемикалии кои можат да го запрат коронавирусот (ВИДЕО)

Новиот коронавирус им постави предизвик на научниците ширум светот, а брзината со која што се шири диктира на тоа дека и тие треба да убрзаат во процесот на создавање вакцина […]