Ознака: тиквички

Кулинарство

Плескавици од тиквички се совршен летен оброк кои ќе ги обожавате: Сочно, здраво и вкусно!

Потребно е: -1 чаша ситно рендана тиквичка (не лупете, не цедете, изберете млади тиквички) -1/2 чаша кефир (може да биде кисело млеко или јогурт) -1 јајце -1/4 чаша масло што […]

Кулинарство

Сочна и вкусна пита со тиквички и кашкавал

Оваа пролет многу домаќинки подготвуваат лесна пита од тиквички и кашкавал. Рецептот е практичен, бидејќи не е скап, се прави брзо и не се потребни посебни кулинарски вештини. Состојки: 400 […]

Кулинарство

Совршен рецепт за чипс од тиквички

Потребни состојки: -2 тиквички -маслиново масло -сол Начин на подготовка: Излупете ги тиквичките, убаво измијте ги и исечете ги на тенки кругови. Подгответе два плеха обложени со хартија за печење, […]

Кулинарство

Рецепт за рижото со тиквички и сирење

Тиквичките се враќаат во нашето мени, па искористете го изобилството на овој нискокалоричен зеленчук и направете вкусно рижото. Рецепт за рижото со тиквички и сирење Потребни состојки: 300 грама свежи […]

Кулинарство

Рецепт за рижото со тиквички и сирење

Тиквичките се враќаат во нашето мени, па искористете го изобилството на овој нискокалоричен зеленчук и направете вкусно рижото. Рецепт за рижото со тиквички и сирење Потребни состојки: 300 грама свежи […]

Кулинарство

Галетите од тиквички се совршен (про)летен оброк: Сочни, здрави и превкусни

Овој деликатес е совршен за топлите пролетни и летни денови… Потребни состојки: – 1 шолја ситно рендани тиквички (не ги лупете, не ги цедете и изберете млади тиквички) – 1/2 […]