Ознака: фотографии

Издвојуваме

На кафе покрај кејот на Вардар: Фотографии кои ќе им вратат спомени на старите скопјани

Годините си го прават своето, а и модерното време носи свои промени. За постарите генерации овие фотографии се само навраќање на едно убаво време.

Сцена

Ѕирнете во новиот дом на Татјана Лазаревска и Новица во Австралија

Македонската фолкерка Татјана Лазаревска заедно со нејзиниот сопруг Новица и синовите веќе подолг временски период живее во Австралија. Лазаревска заедно со семејството веќе пет години ужива надвор од границите на […]

Сцена

Пријовиќ фатена пред семејниот дом: Кога ќе видите што правеше таа и со кого ќе се разнежните

Една од најпопуларните пејачки овој период во регионот е младата и успешна Александра Пријовиќ која секое слободно време го поминува со својот син. На синот кој го доби со Филип […]

Занимливости

Добиени најдеталните фотографии од површината на Сонцето

Американскиот телескоп DKIST (Daniel K. Inouye Solar Telescope) на Хаваите, ги добил најподробните во моментов фотографии од површината на Сонцето, чиешто проучување ќе им помогне на астрономите да ги дешифрираат […]

Сцена

Овие фотографии од Сараево покажуваат што морничаво направила принцезата Дијана, неколку дена пред нејзината смрт

Денес се одбележуваат 22 години од смртта на една и единствената, незаменлива, принцезата Дијана. Неколку дена пред да почине, таа направила нешто многу мило, гест кој го трогнал целиот свет […]