Ознака: храна

Хороскоп

Хороскопскиот знак открива што треба да јадете и каква храна да избегнувате

Здравјето и храната се директно поврзани. Она што ќе одлучиме да го внесеме во организмот, може многу да влијае на нашето здравје. Некои намирници можат да ни користат, други можат […]

Нега и убавина

Намирници кои не смеат да се најдат на вашето мени доколку имате над 30 години

Кога ќе наполните одредени години во животот, метаболизмот забавува, а телото повеќе не функционира како претходно. Токму поради тоа ви е потешко неколку вишок килограми да ги елиминирате, барем многу […]

Здравје

Сите го имате дома, а не знаете дека освен храна тоа е и лек

Освен во кујната, сенфот може да го користите и на друг начин. Сенфот ја намалува температурата, ја ублажува главоболката и помага при отежнато голтање. Овој вкусен зачин се прави од […]

Живот

Ако се храните вака, скоро и да нема шанса да се здебелите: Проверете зошто ова е моментално најпопуларната диета!

Поради овој начин на исхрана, Кинезите се слаби и здрави и се повеќе луѓе се придржуваат до овие правила Ако некогаш сте прочитале за кинеската култура и традиционална медицина, веројатно […]

Живот

Ова докторите не го кажуваат, а треба да го знаете: Кои намирници не смеете да ги комбинирате со лекови?

Дали сте знаеле дека она што го јадете и пиете може да влијае врз дејството на лековите? Треба да разговарате со вашиот лекар за намирниците кои би требало да ги […]

Здравје

Ротквичките се вистинска супер-храна, дознајте зошто е важно да ги јадете

Интересен е фактот дека постојат дури 35 вида на ротквички. „Ротквичките се вистинска супер-храна“, вели нутриционистот Меган Брд. „Содржат голема количина на витамин Ц, калиум, витамин Б, железо, витамин К, […]

Живот

ЗОШТО СМЕ ПОСПАНИ ПО ЈАДЕЊЕТО? Еве што велат експертите!

За да разберете, треба да знаете што се случува во вашиот дигестивен систем за време на оброците. Додека џвакате храна, вашиот стомак произведува гастрин, хормон кој предизвикува производство на дигестивни […]

Живот

Првата дама зготви оброци за бездомните и социјално загрозените лица

Сопругата на претседателот Пендаровски, Елизабета Ѓоргиевска, денеска се вклучи во активноста на граѓанската иницијатива „Ретвитни оброк“, односно подготовка на храна за бездомни и социјално загрозени лица. Храната се подготвувала во […]