Ознака: храна

Живот

Дали се дебелеете поради храна или поради болест – проверете

Прекумерната телезна тежина и угоеноста се водечки здравствени проблеми на модерното време. Резултат е прекумерното таложење масно ткиво во организмот. Се дефинира со индекс на телесна маса (ИТМ), при што […]

Живот

Важни совети за сите пушачи: Овие три производи мора да ги јадете

Најдобро за белите дробови е да престанете со пушење, но ако не можете да се откажете, би требало почесто да јадете производи што го подобруваат здравјето Сите добро знаеме дека […]

Живот

Избегнете го труењето со храна, дознајте колку време може да стојат салатите, сармата, месото и колачите

За време на празниците малку внимание се обрнува на овој момент, но труењето со храна може да го влоши вашето здравје, како и празничниот одмор и расположение. Варената и печена […]

Вести

Што Македонците јадат најмногу, а што најмалку?

Македонските граѓани најмногу консумираат леб, јајца, компири, млеко и безалкохолни пијалаци. Статистиката покажува дека лани едно домаќинство трошело 272,2 килограми леб. Количината леб што ја конзумирало едно домаќинство во 2017 […]

Нега и убавина

5 видови храна што ја прават вашата коса мрсна и 3 намирници што го спречуваат тоа

Доколку имате проблем со мрсна коса, најверојатно барате посебни шампони, ја сокривате косата во опавче или ја миете многу често. Но постојат и други трикови што ќе ви помогнат да […]

Кулинарство пулсот на трпезата

Постојано нешто ви се грицка – од досада или од глад?

Овие 4 закуски не се само здрави, туку ни помагаат и да одржиме витка линија. Сушени смокви Тие се првиот извор на баласт супстанции. Го снабдува телото со потребната енергија, […]

Живот

Намирници кои не се посни, а верниците упорно грешат и ги јадат

Денес, кога имаме шницли и гулаш од соја, растителна маст, сирење и млеко на база на растителни производи, посен маргарин, посен еурокрем…постот станува речиси незабележлив. И вистина е дека верниците […]

Живот

Нови докази дека овошјето и зеленчукот се добри за мозокот

Средовечни мажи кои јадат многу овошје и зеленчук може да намалат шанси за когнитивни проблеми во доцните години од животот во споредба со врсници кои не конзумираат такви намирници често, […]

Вести

Уште ова ни фалеше – Македонија од идната година ќе произведува ГМО храна

Од следната година ќе се дозволи производство на Генетски модифицирана храна во земјава. Агенцијата за храна најави измени на Законот за безбедност на храна во кој точно ќе се дефинира […]