Ознака: чоколадо

Кулинарство

Пудинг колачиња од чоколадо и ванила: Се подготвуваат за неполн час, а за нив ви се потребни само 5 состојки

Овие вкусни и едноставни колачиња ќе ги воодушеват вашите непца. Потребни состојки: За колачиња од ванила: – 125 гр. путер – 50 гр. шеќер во прав – 2 ќесички ванилин […]

Кулинарство

И Моцарт би ги јадел: Рецепт за топчиња од чоколадо и марципан

Ви носиме рецепт за пралини по примерот на познатите Моцарт топчиња од Салцбург, кој ќе им се допадне на сите љубители на чоколадо, ф’стак и марципан. Добар апетит! Состојки за […]

Здравје

Какаото и чоколадото се корисни за човековото здравје

Нутриционистите секогаш препорачувале дека слатките можат да бидат и здрави, но само ако не содржат премногу шеќер или други штетни состојки што го уништуваат имунитетот, меѓу другото. Затоа, какаото е […]

Живот

Овошјето, виното и чоколадото може да помогнат за понизок крвен притисок

Лошата диета е еден од клучните фактори за кардиоваскуларни болести. Поради тоа, од исклучително значење се истражувањата за врската меѓу исхраната и крвниот притисок. Во еден таков научен труд на […]

Кулинарство

Млечен намаз со лешници и чоколадо – направете домашен еурокрем за помалку од 15 минути

Рецепт и видео прилог на CooKing – Преубав млечен намаз со лешници и чоколадо Домашен крем без конзерванси, засилувачи на вкус и адитиви, направете им на најмилите вкусен намаз за […]

Кулинарство

Потребни ви се само 2 состојки – префин чоколаден колач готов за 60 секунди

Содржината на смесата можете да ја зголемите и да ја испечете во калап за мафини, но за тоа ќе ви биде потребно повеќе време. По социјалните мрежи веќе подолго време […]