Ознака: ѓорге иванов

Вести

Честитка од претседателот Иванов по повод Денот на народното востание

Претседателот Ѓорге Иванов по повод 11 Октомври – Денот на народното востание, упати честитка до граѓаните на Република Македонија. – Вооруженото востание против фашистичкиот окупатор, започнато на 11 октомври 1941 […]

Вести

Иванов и порачал на Могерини: ЕУ и НАТО не смеат да бидат алиби за лош договор!

Претседателот Ѓорге Иванов на денешната средба со високата претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини го повторил својот став дека ги поддржува евроатланските интеграции на Македонија, […]

Вести

Иванов го прими младиот Марко кој го преплива Охридското Езеро

Претседателот Ѓорге Иванов и неговата сопруга Маја, денеска во Вила Билјана во Охрид, го примија Марко Пејчиноски кој го преплива Охридското Езеро. На средбата со младиот Марко претседателот Иванов, како […]

Вести

Военото лидерство треба да биде имуно на партиските и политички притисоци

Военото лидерство треба да биде имуно на партиските и политички притисоци. Секој што сака да биде воен лидер треба да биде свесен дека тргнува на трнлив пат полн со многу […]

Вести

Лага е дека ќе се менува само името, се менува и македонскиот државен и институционален идентитет!

Лага е дека со овој грчки договор ќе се менува само името на нашата држава. Напротив, се менува и македонскиот државен и институционален идентитет. Лага е дека со овој грчки […]

Вести

Мојот став е непроменет

Останувам доследно да се придржувам на изградените ставови од претходните претседатели на Република Македонија, а тоа е дека процесот за името мора да се води во рамката утврдена од Обединетите […]

Вести

Претседателот Иванов оствари средба со претседателот на Бугарија Радев

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска во Дојран оствари средба со претседателот на Република Бугарија г. Румен Радев, кој престојува во работна посета на Република Македонија. На средбата […]

Вести

Заев бара средба со Иванов за изборот на нов гувернер

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека одржал координација со парламентарната група и оти таа не го прифаќа Димитар Богов како кандидат за гувернер на Народната банка на Македонија, што е […]

Вести

Хрватската претседателка Грабар-Китаровиќ во посета на Македонија

Претседателката на Република Хрватска Колинда Грабар-Китаровиќ, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Хрватската претседателка ќе биде пречекана со највисоки државни и воени почести од својот домаќин, македонскиот претседател Ѓорге […]

Вести

Иванов: Побарав од Заев гаранции дека нема да го загрози суверенитетот и уставниот поредок, дадените гаранции не беа испочитувани

По денешното изгласување на Законот за употреба на јазиците, со свое обраќање во јавноста излезе и претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов.Тој истакна дека во периодот на доделувањето на мандатот […]