Ознака: ѓорге иванов

Избор на уредникот

Нинџа пропеа од А до Ш: Од штабот се водеше целиот тек на настаните на 27 април

Нинџа пропеа од А до Ш: Од штабот се водеше целиот тек на настаните на 27 април Александар Василевски-Нинџа во своето сведочење денес пред обвинетите Трајко Вељаноски, поранешен претседател на […]

Македонија

Барањата на Иванов-пензија, канцеларија, возач и обезбедување

Вчера беше последен работен ден за претседателот Ѓорге Иванов, на кого мандатот му истекува во недела, кога функцијата треба да ја преземе новиот претседател Стево Пендаровски, избран на 5-ти мај. […]

Македонија

Ѓорге Иванов се сели во “Џевахир скај сити“

По завршувањето на мандатот претседателот Ѓорге Иванов ќе се пресели во кулите на Џевахир скај сити“ во Аеродром. Во видеото изработено од „360 stepeni“ се вели дека претседателот Иванов самиот […]

Македонија

Иванов до папата: Дојдовте во време кога македонското општество е длабоко поделено, а македонската држава е тешко ранета

Мојот мандат како претседател го завршувам со тоа што Ве пречекувам Вас во Република Македонија. Mорам да Ви признам дека бев во големо искушение да го искористам Вашето присуство и […]

Македонија

Ѓорге Иванов: Чесен влегов во политиката, чесен и ќе излезам

Со соопштение во врска со поведување постапка за проверка на имотната состојба на претседателот вчера излегоа од Кабинетот на Ѓорге Иванов. – Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, изразува […]

Македонија

Иако дотогаш ќе биде избран нов претседател, папата Франциско ќе го пречека Иванов 

Иако на 5 мај завршува вториот круг на претседателски избори и државата би требало да има избрано нов претседател, папата Франциско во Скопје на 7 мај ќе го пречека актуелниот […]

Македонија

Иванов го поздрави потпишувањето на Протоколот за влез во Алијансата

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов го поздравува потпишувањето на пристапниот Протокол за членство на земјата во НАТО. Како што соопшти неговиот Кабинет, Иванов “секогаш се залагал за остварување на […]

Живот

Коледарчињата тропнаа на вратата на претседателот Иванов

Во пресрет на големиот христијански празник Божиќ домот на претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денес  го посетија децата од Центарот за едукација на македонски фолклор „МИТЕВИ“ од Скопје, […]

Македонија

Иванов: На 30-ти септември со негласање, тивкото мнозинство донесе гласна одлука

„Кога сте подготвени едно прашање да решите по секоја цена, тогаш цената е највисока. Цената на ваквото решавање на македонското прашање е правно и историско поништување на Македонскиот народ, бидејќи […]

Вести Македонија

Годишно обраќање на претседателот Иванов во Собранието

Претседателот на Р. Македонија, Ѓорге Иванов денес во 12 часот ќе одржи годишно обраќање во Собранието на Р.Mакедонија. Секоја година, традиционално, претседателот на државата има годишно обраќање пред пратениците.

Македонија

Саливан на средба кај претседателот Иванов

Во рамките на неколкудневната турнеја низ европските метрополи високиот гостин од САД е во посета на Македонија. Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска, вторник, ќе го прими Џон Саливан, […]

Вести Македонија

Претседателот Ѓорге Иванов во 17:00 ќе и се обрати на нацијата

Од Кабинетот на Претседателот Ѓорге Иванов најавија обраќање закажано за денес во 17:00 часот. -Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска – 7 декември 2018 година, петок, во 17:00 часот, […]