Ознака: јагоди

Кулинарство

Првите јагоди веќе стигнаа на пазарите: Искористете ги во рецепт за семифредо со бисквити кој ќе го обожуваат и децата и возрасните!

Сезоната на јагоди полека започнува, а токму ова вкусно и здраво овошје е sвезда на многу десерти поради кои едвај ги чекавме потоплите денови. Доколку барате малку поинаков десерт за […]

Кулинарство

Сезоната на јагоди „ни чука на врата“: Направете џем, сок или сладолед

Мирисна, слатка и освежувачка – јагодите се обожавани пролетни плодови чиј вкус сакаме да го задржиме во наше присуство и кога ќе им помине времето. Лесно се подготвуваат, затоа сите […]

Здравје

Што сè има во јагодите: Омиленото овошје е преполно со корисни нутриенти за целиот организам

Слатките и ароматични јагоди за многумина се омилено овошје, а полни се со есенцијални нутриенти, влакна, витамин Ц, фолна киселина и калиум. Содржат и мала количина железо, бакар, магнезиум, фосфор, […]

Кулинарство

Идеја за појадок: Овесна каша со бело чоколадо и јагоди

Потребни состојки: 1 јајце 1 лажица мелено ленено семе 1-2 лажици засладувач 4 лажици овесни снегулки 50 г бело чоколадо 350 мл вода Јагоди, путер, чоколадо Начин на подготовка: Во […]