Ознака: јајце

Занимливости

Прво дознајте што означуваат боите, а потоа одлучете какво јајце ќе подарите

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во […]

Занимливости

Знаете ли што всушност претставува црвеното велигденско јајце?

Вапцувањето црвени јајца за Велигден е најраспространетата традиција во сиот христијански свет. Вапцувањето започнува денеска на Велики Четврток. Домаќините, рано наутро, пред изгревањето на Сонцето ги бојадисуваат првите три црвени […]

Занимливости

Пронајде огромно јајце во кокошарикот. Кога го скрши на половина, сите останааа без текст!

Едно семејство одучило да земе камера и да го сними моментот кога ќе се скрши едно големо јајце…Едно семејство одлучило да земе камера и да го сними моментот кога ќе […]

Занимливости

Држеше јајце на пламен од свеќа, па го стави во вода. Настана нешто светликаво и сребрено пред неговите очи!

Овој експеримет ќе сакате да го изведете веднаш кога ќе го погледнете видеото кое трае една минута. Се работи се за „сребрено јајце“.На почетокот треба да се стави јајцето над […]

Живот

ДОБИВ БРЧКИ НА 33 ГОДИНИ: Тогаш баба ми ми ја покажа оваа маска која ми го ПРОМЕНИ животот!

Никој од нас не ги сака брчките и на разни начини се борат со нив.Ви откриваме природен рецепт кој со генерации се користи.Оваа маска е идеална за вашата кожа,ја храни,чисти […]

Кулинарство

Трик како да направите кајгана во лушпа!

Доколку сакате   да ги  импресионирате  гостите и  да им понудите варени јајца кои  всушност  де кајгана од внатре,  еве го  трикот како  да го направите  тоа. Многу  едноставно.Јајцето  се става […]

Занимливости

Нивната кокошка снела големо јајце, а кога го скршиле… Нема да им верувате на своите очи!

Од прилика едно во  илјада јајца има две жолчки, и  тоа повеќе не е никаква реткост. Рекордот е јајце со  9 жолчки. Но никој  не очекувал вакво нешто.Дејв Мејсендер од […]

Видео

Видео: Пресече неизлупено јајце на половина и откри неверојатен трик

Како ги лупите варените јајца? Ако сте како повеќето луѓе, веројатно се заморувате при лупењето на јајцата толку многу, што на крајот и не ви се јаде јајце.Но, со помош […]