Ознака: 11 Октомври

Македонија

Децата од Домот „11 Октомври“ згрижени во мали групни домови и згрижувачки семејства

Во Домот за деца без родители „11 Октомври“ во Скопје нема ниту едно дете. Веќе неколку дена сите се сместени во четири мали групни домови и згрижувачки семејства. Министерката за […]

Вести

Честитка од претседателот Иванов по повод Денот на народното востание

Претседателот Ѓорге Иванов по повод 11 Октомври – Денот на народното востание, упати честитка до граѓаните на Република Македонија. – Вооруженото востание против фашистичкиот окупатор, започнато на 11 октомври 1941 […]

Вести Македонија

Македонија празнува

Седумдесет и седум години од почетокот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна денеска во Р. Македонија ќе бидат одбележани со повеќе настани организирани од Владата, Собранието, Сојузот на борците и […]

Вести Македонија

Двојна дневница ако работите на 11 Октомври

Ако ве викнат на работа овој четврток би требало да добиете двојна дневница. Согласно Законот за празници вторник 11 Октомври е неработен ден за сите граѓани на Р. Македонија. Меѓутоа, за […]

Вести

Груевски со честитка по повод 11 Октомври

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го честиташе денешниот голем државен празник, 11 Октомври – Денот на народното востание.Денот на народното востание, ја демонстрираше желбата на македонскиот народ за слобода и […]

Вести

Честитка од претседателот Иванов по повод 11 Октомври

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод 11 Октомври – Денот на народното востание, упати честитка до граѓаните на Република Македонија.– На 11 октомври 1941, пред точно 76 години, […]

Локална самоуправа

Општина Прилеп го одбележа празникот 11 октомври

Во присуство на Министерот за одбрана Зоран Јолевски, пратениците во Собранието на РМ, советници, борци, претставници од локалната самоуправа предводена од градоначалникот Марјан Ристески, политички партии и пред голем број […]

Локална самоуправа

Положено цвеќе пред споменикот на Методија Андонов Ченто и споменикот на паднатите херои за Македонија

Делегација на Град Скопје во чест на големиот македонски државен празник 11 Октомври, денеска /11.10.2016 година, вторник/ положија цвеќе пред споменикот на Методија Андонов Ченто на Плоштадот Македонија и на […]

Вести

11 Октомври, 75 години потоа

За 11 Октомври и „првата пушка“ – неминовна е асоцијацијата на Прилеп. И 75 години потоа (по нападот на тогашната полициска станица Участакот, денес меморијалниот музеј „11 Октомври“, со  што […]

Вести

Честитка од рускиот конзул Сергеј Самсоненко по повод 11 октомври

Историксите и традиционални врски се потрврда за новите вредности на патот на создавање и градење модерна држава. Тогашното востание против фашизмот и херојската Народоноослободителна борба на македонскиот народ имаат историско […]

Вести

Димитриев со честитка по повод Денот на народното востание

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите Емил Димитриев во името на Владата и во лично име, упати честитка го граѓаните по повод големиот празник 11-ти Oктомври […]

Вести

Јолевски упати честитка по повод 11 октомври

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, упатува честитка до припадниците на Армијата на Република Македонија, вработените во Министерството и сите граѓани на Македонија по повод големиот празник – […]