ЗГОЛЕМЕН БРОЈ НА ИНФАРКТИ И МОЗОЧНИ УДАРИ! Кардиохирург: Едвај поминав низ чекалната од пациенти, ова го препорачувам

Бројот на пациенти со срцев и мозочен удар драстично се зголеми во последните денови. На тоа влијаеле повеќе фактори, но пред се временските услови. Како да се справиме со дневните температурни промени и да го зачуваме здравјето, изјави проф. д-р Предраг Митровиќ, кардиолог на Ургентен центар УКЦС.

– Лекарите на Ургентниот центар во последните неколку дена го зголемија бројот на прегледи и приеми, а имаат двојно повеќе пациенти кои доживеале инфаркт. Кардиолог, проф. Д-р Предраг Митровиќ, истакнува дека кога утрово дошол на работа, едвај успеал да помине низ чекалната бидејќи имало толку многу пациенти.

– Како што растеше дневната температура, така растеше и бројот на прегледи во Ургентниот центар. Имено, викендов имавме над 300 прегледи само на клиниката за кардиологија, од кои околу 180 беа прегледи на кардиолошки пациенти, а целиот Ургентен центар имаше над илјада прегледи што е за 50 отсто повеќе од вообичаеното, нагласува професорката.

Тој додава дека единствено тоа може да се протолкува е фактот што кон средината на претходната недела максималната дневна температура беше 15 Целзиусови степени, а наутро само два, додека викендот имавме 32.

– Затоа, тоа е нешто што човечкото тело, без разлика дали е поздраво или не, не може лесно да го надомести, изјави проф. Митровиќ.

Кај пациенти кои се хронични кардиоваскуларни пациенти, постои зголемена динамика на крвните садови, што доведува до промена на крвниот притисок.

– Кај пациентите кои се жалат на болка во градниот кош, секако веќе може да претпоставиме дека се работи или за нестабилна ангина пекторис или за акутен миокарден инфаркт. Сепак, многу пациенти се жалат на чести несвестици и палпитации на срцето. Несвестицата може да биде знак за зголемување или намалување на крвниот притисок, може да биде знак и за други болести, секако, додава кардиологот.

Во вакви ситуации најдобро е, доколку сме во можност, прво да го измериме крвниот притисок, советува кардиологот. Најдобро е да земете чаша-две вода бидејќи ќе ни помогне да го подигнеме нискиот притисок за да не изгубиме свест, а ако е висок нема да влијае толку на неговото зголемување.

Во секој случај, професорката советува да се трудиме што помалку да се изложуваме на промени во надворешното опкружување.

– Придржувајте се до редовната терапија, не намалувајте сами, не користете премногу сол, пијте што повеќе течност. Значи, се што важи за летното сметање на времето важи и за есента, но сега имаме есен, односно имаме лето и зима, кои наизменично се менуваат секој ден, заклучува проф. д-р Предраг Митровиќ.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.