(Видео) Чудо во ЈАР: По пет дена е спасен човек под урнатините на зградa

Во понеделникот се урна петкатна зграда во градот Џорџ, источно од Кејптаун.

Во официјалното соопштение се наведува дека таму во моментот имало 81 лице и дека досега е потврдена смртта на 13 лица, од кои 29 го преживеале колапсот, а 39 од нив се уште се сметаат за исчезнати. Во објава на Х денес, Винде напиша дека преживеан маж е успешно извлечен од урнатините по 116 часа.

Со цел да се обидат да стигнат до сите жртви кои останале заробени во урнатините, спасувачите во понеделникот употребија кранови, дупчалки и голи раце за да се обидат да ги спасат. Спасувачките операции продолжуваат.

Пронајдете не на следниве мрежи: