НАУЧНИЦИТЕ ОТКРИЈА ЗОШТО МАЖИТЕ ЛУДУВААТ ПО ЖЕНИ СО ГОЛЕМИ ГРАДИ И ЗАОБЛЕН ЗАДНИК

Секој знае дека мажите сакаат жени со поголеми гради и задник , но зошто? Има ли друг одговор на тоа прашање освен најпопуларниот – значи е привлечно?

Всушност, да, постои научно објаснување зошто огромен број мажи копнеат по женските облини и зошто жените како Ким Кардашијан се толку популарни кај мажите.

НАУЧНИЦИТЕ ОТКРИЈА ЗОШТО МАЖИТЕ ЛУДУВААТ ПО ЖЕНИ СО ГОЛЕМИ ГРАДИ И ЗАОБЛЕН ЗАДНИК

Големите гради, пошироките колкови и заоблениот задник испраќаат инстинктивна порака до мажите, а тоа е дека овие жени се подготвени да раѓаат деца и дека тоа можат да го направат со леснотија. Иако веројатно не ни помислувате на дете кога ќе видите убаво градено девојче, вашиот инстинктивен дел од мозокот размислува за тоа и ви испраќа сигнали дека девојката пред вас е привлечна и жешка.

Нашето тело е програмирано да ги зголеми нашите шанси за репродукција и размножување на вашата лоза. Ова е причината зошто нашиот мозок испраќа сигнали дека најжешките жени се оние кои имаат најголеми шанси да родат здраво дете без многу проблеми.

Ова докажува уште една работа, а тоа е дека ние сè уште сме делумно инстинктивни суштества кои со еволуцијата сме програмирани да дејствуваат и да прават одредени работи без размислување. Се разбира, нашиот свесен дел од мозокот може да ги исклучи овие инстинкти, па имате примери каде луѓето се во брак со жени кои не се тркалезни и кои едноставно се „рамни како даска“, но неизмерно ги сакаат и никогаш не помислуваат да си заминат. нив. Сепак, факт е дека таквите жени никогаш нема да бидат толку привлечни како жените со облини на прв поглед.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.