Пентагон: Русија лансираше мистериозно оружје во истата орбита како и американскиот владин сателит

Милитаризацијата на вселената продолжува бидејќи Пентагон ја обвини Русија за лансирање на сателит за кој претставниците на американската национална безбедност веруваат дека е способен да нападне други сателити во орбитата.

А рускиот сателит наводно е во иста орбита како и американската влада.„Русија лансираше сателит во ниската орбита на Земјата, за кој проценуваме дека најверојатно е противвселенско оружје“, изјави портпаролот на Пентагон, генерал Пет Рајдер.

„Очигледно, ова е нешто што ќе продолжиме да го следиме. Ќе продолжиме да ја балансираме потребата да ги заштитиме нашите интереси во вселената и нашата желба за стабилна вселенска средина“, рече Рајдер.

Познато е дека оваа вест доаѓа откако американските безбедносни службеници на почетокот на 2024 година алармираа дека Русија планира да испрати нуклеарно оружје во вселената, во основа антисателитска сонда, пишува yahoonews.

Се вели дека сондата е способна да емитува моќни енергетски бранови кои би ги оневозможиле другите сателити, дури и оние испратени во вселената од Русија. Таквото оружје би било во спротивност со Договорот за вселената од 1967 година, кој „забранува на земјите да распоредуваат нуклеарно оружје или кој било друг вид оружје за масовно уништување во вселената“.

Но, дали мистериозната истрага што неодамна ја лансираше Русија може да биде нуклеарното оружје за кое предупредуваа американските безбедносни претставници?

„Руската вселенска програма се развива како што е планирано, лансирајќи вселенски летала за различни цели, вклучително и опрема што ги решава проблемите на нашите одбранбени способности“, рече рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков, негирајќи ги тврдењата дека сондата би можела да биде нуклеарно оружје.

Инаку, се вели дека е малку тешко да се поверува во ова.Во 2021 година, Русија разнесе сателит за време на воена ракетна вежба, што предизвика огорчен меѓународен одговор.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.