Кога жените би знаеле за оваa билка, ќе им треба помалку гинеколoг

Вирак (лат. Alchemilla vulgaris) содржи флавоноиди, органски киселини, танини, фитостероли, салицилна киселина, есенцијално масло и вистинско богатство на витамин Ц.

Благодарение на изобилството на танини, има горчлив вкус, но и моќно антивоспалително и антибактериско дејство. Вирак најголемата слава ја стекна како лек против женските болести, бидејќи е една од најефикасните билки за овој вид на заболувања, пишува Доказано.

Дури и познатиот швајцарски билкар Јохан Кинкл тврдеше дека 30 проценти од гинеколошките операции може да се избегнат со употреба на чај од вирак.

читајте пулс24

Идеално растение за трудници

Еден од најтешките проблеми што ги мачи жените е неможноста да забременат. Вирак е најдобриот хербален избор за лекување на неплодност.

Дејствува како одличен регулатор на хормони, го стимулира растот на прогестеронот и доведува до поредовна менструација, што е многу важно при обидот за зачнување. Исто така ефикасно фрла килограми и помага при полицистични јајници.

Вирак може да помогне и при слаба матка и да ја заштити трудницата од спонтан абортус со зајакнување на матката.

Секоја жена која неодамна се породила треба да пие чај од вирк 8 до 10 дена по породувањето.

Се препорачува и за повреди после породување, за опоравување од тешко породување и за опуштен стомак.

Помага при ПМС и менопауза

Покрај споменатите ефекти врз женското здравје, билката делува и против фиброиди, цисти и ендометриоза, ги олеснува менструалните тегоби, го регулира менструалниот циклус и ги ублажува симптомите на менопауза.

Се користи и за болна и обилна менструација, бидејќи содржи танини и адстрингенти кои го нормализираат крварењето. Кога тревата ќе се соедини со растението сакале или не, се добива лек за сите женски болести.

Бања, вагинално туширање и тампони со кука се ефикасни за габи, бактериски вагинитис и други инфекции. Потопете ги тампоните во тинктура од вирк и користете ги како вагиналета.

Ги уништува бактериите и вирусите

Најновите научни истражувања покажуваат дека вирак го спречува растот на многу видови бактерии, меѓу кои и стафилокок – бактерија која станала отпорна на многу антибиотици. Се верува дека билката има и антивирусни својства.

Со оглед на тоа што силно ја обновува и тонизира матката, како и помага при зараснување на раните, се заклучува дека е одличен лек против болести предизвикани од хуманиот папилома вирус (ХПВ).

Јапонските научници открија дека состојката во виркот, агримонин, го спречува ракот на дојката.

Помага и при: крварење, каснувања од инсекти, гадење и повраќање, егзема и дерматитис, болки во грлото, блага дијареа, особено кај мали деца, гихт и ревматизам, хемороиди, чир на желудникот

Вирк чај

Една кафена лажичка вирк прелијте ја со шолја топла вода и оставете ја да отстои пет до десет минути. Секогаш пијте по две шолји дневно во голтки.

Чај за плакнење

Во литар вода сварете 30 до 50 грама суво растение без корен. Користете го чајот како вагинално плакнење или како клизма за цревни проблеми.

Бања

Во три литри вода сварете 200 грама сува или свежа дуња и истурете во када со подготвената вода. Останете во вода 10 до 20 минути пред спиење.

Забелешка:

Луѓето кои имаат проблеми со желудникот, црниот дроб или жолчката треба да земаат вирак во помали количини.

Пронајдете не на следниве мрежи: