Русија ќе загуби, вели Зеленски | Испораката на Ф16 е добар знак

Испораките на борбени авиони Ф-16 за Украина ќе бидат сигнал дека Русија ќе биде губитник, а колку побрзо се спроведе таа одлука, толку подобро, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Првиот украински Ф-16 ќе биде еден од најсилните сигнали од светот дека Русија ќе ја изгуби својата агресивна војна. Ќе биде послаба и изолирана“, рече Зеленски во своето ноќно видео обраќање, пренесе „Ројтерс“.

Според него, брзината на обуката и снабдувањето се најважни во заштитата на украинското небо.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.