Скандалозна изјава на Столтенберг: Ако Украина не победи нема смисла да се обновува

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг смета дека нема да има смисла повторно да се изгради Украина во случај на нејзин пораз.
„Што се однесува до обновата на Украина по војната, прво треба да се осигураме дека таа ќе победи. Ако Украина не победи, тогаш нема да има што да се обнови во слободна и независна Украина“, рече Столтенберг, говорејќи на Самитот на младите на НАТО.
Генералниот секретар ги наведе „одржливите испораки на оружје за Киев“ како главна задача во моментов.

„НАТО има намера да одигра важна улога во обновата на одбранбените и безбедносните институции“, додаде Столтенберг. Исто така, според неговите зборови, НАТО има намера да и помогне на Украина „да стане полноправна членка на Алијансата“.
Во почетокот на мај, шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, изјави дека конфликтот во Украина „ќе заврши за две недели“ без испорака на западно оружје во Киев. И според американскиот републикански сенатор од Ајова, Џони Ернст, Украина веќе претрпе пораз во вооружениот конфликт со Русија поради ненавремениот одговор на Вашингтон на неговото барање за воена помош.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.