Скандалозно! По смртта на иранскиот претседател, шокантна сцена на улиците: Огномет во Техеран – слават за добрата вест!?

Смртта на иранскиот ултраконзервативен претседател Ебрахим Раиси, кој загина во хеликоптерска несреќа, се чини дека е причина за славење за многу Иранци.Дури и пред да биде потврдена смртта на иранскиот лидер, Иранците во Иран и дијаспората со нетрпение го очекуваа таквото сценарио.Државните медиуми во Техеран ја прекинаа својата редовна програма и почнаа да прикажуваат молитви за Раиси низ Иран, но поинаков наратив можеше да се прочита на социјалните мрежи.Иран Интернешнл доби снимка од славенички огномет во Иран, чија автентичност не е потврдена.„Да ја прославиме радосната вест за падот на хеликоптерот на Ебрахим Раиси“, се вели дека гласот на еден жител на Техеран се слуша во видеото испратено до Иран Интернешенл.
Live your life in such a way that people don’t set off fireworks and give out sweets in anticipation of the news of your death. pic.twitter.com/jn1v7C74Wb— Kaveh Shahrooz کاوه شهروز (@kshahrooz) May 19, 2024
Други видеа на Иран Интернешенл, исто така, покажуваат како Иранци слават со огномет по веста за можната смрт на претседателот.Според медиумите, припадниците на иранската национална гарда го зголемуваат присуството во иранските градови за да спречат евентуален бунт.
⚡ BREAKING: Iranian diaspora all across the world are taking to the streets, dancing and celebrating the potential death of the puppet president of the Islamic Republic regime Ebrahim Raisi in a helicopter crash. This video belongs to London in front of Iran’s occupied embassy. pic.twitter.com/XQ6ujoSP47— Shayan X (@ShayanX0) May 19, 2024
„Покрај тоа што беше еден од најконзервативните претседатели во историјата на Иран, Раиси се истакна во Исламската Република преку бруталниот правосуден систем каде што беше член на озлогласениот „Одбор на смртта“. Тој испрати илјадници политички затвореници на бесилка. Има причина зошто го доби прекарот „Касап на Техеран“, рече Џонатан Харуноф, израелски и ирански новинар и аналитичар.Активистка за правата на жените вчера го прогласи „Ден на хеликоптерот“Харуноф изјави за Иран Интернешенл дека Раиси стана синоним за сè што противниците на Исламската Република во Иран и во странство го презираат.„Широка распространета корупција во бирократијата, ужасно лошо управување со економијата, вртоглаво растечка инфлација, висока невработеност. Да не зборуваме за строга цензура и тешки казни или смрт за политичките неистомисленици“, рече Харуноф.
Iran International is obtaining videos showing Iranian people celebrating the news of President Ebrahim Raisi’s chopper crash.pic.twitter.com/XRUVDJcLeQ— Iran International English (@IranIntl_En) May 19, 2024
Активистката за женски права Масих Алинеџад вчера го прогласи за „Светски ден на хеликоптерот“ и рече дека ова е „единствената несреќа во историјата по која сите ќе бидат загрижени ако некој преживее“.Наводно на мрежата X се појави видео од Иранци кои танцуваат по веста за пад на хеликоптер.Во Лондон луѓето излегоа на улиците за да ја изразат својата среќа. Пред иранската амбасада вчера имаше игра. Сепак, ниту една од снимките не е потврдена.Жртвите на иранската влада, исто така, се појавија на социјалните мрежи за да ја изразат својата радост.
I am so happy to see smiles on your faces. This is how the daughters of Minoo Majidi, who was killed by the Iranian regime during the Woman, Life, Freedom uprising, reacted to the news of Ebrahim Raisi’s helicopter crash.✌️✌️ pic.twitter.com/ypJiIzxD5S— Masih Alinejad 🏳️ (@AlinejadMasih) May 19, 2024
Ќерките на Мино Маџиди, 62-годишна жена која се бореше против иранскиот режим и беше застрелана од безбедносните сили со 167 куршуми од сачмарка, објавија фотографија на која наздравуваат. Маџиди загина за време на Женското ослободително востание во 2022 година.
ما بر سر گور کثیف و نجستتان آزادانه میرقصیم و جشن میگیریم#زن_زندگی_ازادی@simamoradb51053 pic.twitter.com/RnHP9Ht8ir— MersedeH_eye (@mersedeh_eye) May 19, 2024
Мерседех Шахинкар загуби око за време на протестите во Техеран по смртта на младата Махса Амини (22). Припадник на безбедносните сили испукал куршум кој ја погодил во окото.Втората жена во видеото е Сима Морадбеиги, млада мајка, чија десна рака остана неподвижна по повредите кои ги здоби за време на протестот Жена-Живот-Слобода.Тие објавија видео на кое слават, а завршија со зборовите: „Со овие куфери се враќаме во Иран“.

Пронајдете не на следниве мрежи: