Стресот и нервозата не се решаваат со само една прошетка: Овие природни лекови ќе ви помогнат да ги смирите нервите

Ако се чувствувате нервозни, користете екстракти од овие растенија.

Во тоа можат да ви помогнат природните средства за смирување, кои го ослободуваат телото од стрес и обезбедуваат мирен сон.

Некои од најчесто користените билни екстракти за ублажување на стресот, напнатоста и нервозата се маточина, пасифлора и глог.

Стресот и нервозата не се решаваат со само една прошетка: Овие природни лекови ќе ви помогнат да ги смирите нервите

Пасифлора

Придонесува за нормална функција на нервниот систем, нормална психолошка функција и скратување на времето потребно за човек да заспие. Екстрактот од билка од пасифлора содржи флавоноиди, гликозиди и есенцијално масло и се препорачува за состојби на општа возбуда, напнатост, хистерија, отежнато заспивање.

Матичник

Помага да се одржи позитивното расположение и да се зачува менталната и физичката благосостојба, придонесувајќи за релаксација и добро когнитивно функционирање. Екстрактот од лист од маточина содржи есенцијални масла, флавоноиди, фенолни киселини, тритерпенски соединенија, активни состојки кои покажуваат седативни и антиоксидантни својства.

Глог

Придонесува за нормална функција на срцето и кардиоваскуларниот систем, како и за нормална функција на дигестивниот тракт. Консумацијата на глог позитивно влијае на симптомите како што се брз замор, отежнато дишење при напор, летаргија, кашлица и намалена способност за изведување различни физички активности.

Екстрактот од овошје од глог содржи флавоноиди, ароматични амини, гликозиди и се користи како традиционален хербален лек за ублажување на привремени симптоми на срцеви проблеми (алпитација, чувство на забрзано отчукување на срцето поради блага анксиозност) во случаи кога се исклучени сериозни медицински состојби и се користи и за ублажување на благи симптоми на ментален стрес и како помош при заспивање.

Покрај овие растителни екстракти, состојки кои исто така можат да бидат корисни за релаксирање на нервниот систем, односно полесен почеток на сонот и зачувување на неговиот квалитет се магнезиумот и мелатонин.

Магнезиумот е суштински минерал неопходен за развој на сите важни биолошки процеси во телото, вклучително и производство на клеточна енергија, мускулна контракција, пренос на нервни импулси и регулирање на васкуларниот тонус. Магнезиумот придонесува за нормална психолошка функција, нормално функционирање на нервниот систем и мускулите, намалување на замор и исцрпеност.

Мелатонин е главниот хормон на епифизата и е одговорен за регулирање на деноноќниот ритам, како и за регулирање на сезонските реакции на промените во должината на денот (што дополнително може да влијае на промените во репродуктивниот статус, однесувањето и телесната маса). Мелатонинот придонесува за скратување на времето потребно за заспивање на човекот во ублажување на субјективните чувства поврзани со менувањето на зоните при патување со авион.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.