(Фото) Турист измери неверојатна температура на плажа во Грција

Горештините продолжуваат со засилен интензитет на Балканот. Во Грција утрово на социјалните мрежи се појави фотографија на туристка од Србија, која измери неверојатни 47,9 степени на позната плажа во Грција.

Станува збор за плажата во Неи Пори, каде што секоја година одмораат голем број на македонски туристи.

Жештините во Грција досега одзедоа пет животи, а грчките власти испратија предупредувања за туристите да избегнуваат активности на отворено и секогаш да носат заштитна капа и шише со вода.

Пронајдете не на следниве мрежи: