Шпагети со ракчиња во доматен сос

Loading...

Оваа вечер пригответе шпагети со мини ракчиња во доматен сос. Вкусно, брзо и здраво јадење која е полно со вкусовите на Медитеранот.
Потребни состојки:
120 г шпагети
2 лажички путер
350 г мини свежи ракчиња
150 мл доматен сос
Сол и мелен црн пипер по вкус
Кора од лимон
1 чешне лук, ситно исечкано
1 лажица сечкан магдонос


Начин на подготовка:
Во тенџере со солена и зовриена вода згответе ги шпагетите ал денте. Во тава на оган загрејте го путерот и започнете да ги готвите ракчињата кои претходно ќе ги исчистите. Гответе околу 5 минути и веднаш додајте го лукчето, доматниот сос, зачинете со сол и мелен црн пипер по вкус и додајте ги зготвените шпагети. Гответе уште 2-3 минути и сервирајте во чинија. Декорирајте со свежо исечкан магдонос, кора од лимон и малку маслиново масло.
Добар апетит и забавно готвење!

loading...