103-годишен лекар ја испробал на себе: Ја следел оваа лесна диета секој втор месец и ја задржал истата тежина цел живот

Познатиот лекар никогаш не се здебелил и бил долговечен благодарение на едноставните правила по кои живеел.

Познатиот руски лекар Фјодор Григоревиќ Углов доживеал 103 години, а цел живот имал иста тежина – 63 килограми. Работел до 102 години и верувал дека вишокот килограми го ослабува имунитетот, го менува составот на крвта и предизвикува низа проблеми. Затоа се трудел да не се здебели, а успеал благодарение на овие едноставни правила.

Не јадеше слатки и бело брашно

Според д-р Углов, треба да се јаде што е можно поразновидно: јајца, посно месо, риба, зеленчук и овошје. Тој советуваше да се пие сурутка и вода секој ден. Според него, слатки и бело брашно никому не му требаат. И тој не го јадеше тоа. Тој препорача да се јаде само црн леб, и тоа не повеќе од 150 грама дневно. Оброците треба да бидат чести: најмалку четири пати на ден, но во мали порции.

Диета на секои 2 месеци

За да ослабне, лекарот држел диета на секои два месеци. Тој ја нарече „источна диета“. Тој рече дека со помош на оваа диета можете да изгубите од 3 до 5 килограми, а одлична е и за чистење на телото. Диетата на д-р Углов бара броење калории и е исклучително лесна за одржување. Лекарот советуваше да се јаде точно до минута, за да се одржи оптималниот интервал помеѓу оброците.

Правила за исхрана

9 часот – Црн чај или кафе

11 часот – 1 варено јајце, осум варени сливи натопени во вода

14 часот – 200 грама посно варено месо (пилешко, говедско, посно свинско месо), 100 грама свежа или варена зелка или морков, 1 портокал.

17 часот – 30 грама тврдо сирење без маснотии, портокали или јаболка

20 часот – 250 мл јогурт или кефир

Трикови за витка линија

* Станете од масата ако се чувствувате сити. Ако се прејадете, тоа ќе влијае на вашата тежина.

* Никогаш не легнувајте да спиете или да се одморите после јадење. Штом јадете, веднаш одете на прошетка или направете нешто. Последниот оброк треба да биде неколку часа пред спиење. Ако е можно, јадете најдоцна во 20 часот. Вечерата секогаш треба да биде лесна, а се препорачува да биде само шолја јогурт или млеко.

* Брзо. Доктор Углов верувал дека постот носи една корист! Одвреме-навреме се откажуваше од производите од животинско потекло, ја намалуваше количината на храна што ја јаде и веќе се чувствуваше добро.

* Обидете се да го зголемите протокот на енергија – движете се колку што можете повеќе: одете на долги прошетки, вежбајте без промашување, ако вашата работа не е поврзана со физичка активност.

* Углов верувал дека храната со адитиви му штети на организмот. Колку е поприродна и едноставно подготвена храната, толку е поздрава.

Пронајдете не на следниве мрежи: