Ознака: Албанија

Вести Македонија

Пендаровски утре во официјална посета на Албанија, ќе се сретне со Мета и Рама

Претседателот на државава, Стево Пендаровски утре ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Тоа е прва официјална посета на претседателот Пендаровски на Албанија. Пендаровски во Тирана ќе се обрати […]

Регион

По земјотресот Албанија синоќа ја зафати силно невреме

Силно невреме проследено со обилен дожд, силен ветер и грмежи синоќа ја зафати Тирана и повеќе градови во централниот и северниот дел на Албанија. Врнежите биле проследени со молњи и […]

Регион

Лажна вест која најавуваше силен земјотрес ја дигна цела Албанија на нозе, приведени двајца новинари

Една лажна вест со наслов „Излезете надвор од дома, се предвидува силен земјотрес. Еве во колку часот“, предизвика синоќа невидена паника кај жителите на Тирана, Драч и Елбасан кои излегоа […]

Регион

Во земјотресите во Албанија повредени повеќе од 100 луѓе

Албанија синоќа беше погодена од два земјотреса со јачина од 5,6 степени и 5,3 степени според Рихтер. Епицантарот на земјотресите бил во Јадранското Море на длабочина од 10 километри. Во силниот […]

Регион

Тлото не мирува: Уште 25 силни земјотреси во Албанија, последниот во 9 изутрина

После силниот земјотрес од 5,6 степени според Рихтер што ја погоди Албанија, изминатото деноноќие имаше уште 25 земјотреси со јачина од околу 3,5 степени, а последниот се случи окоу 9 […]

Регион

Прва жртва од „глувчја треска“ во Албанија

Во Албанија регистриран е прв смртен случај како последица на болеста „глувчја треска“. Според Началникот на Инфективната клиника во Тирана, Најада Чомо станува збор за 32-годишен жител на Ерсек. -Во […]

Регион

Ајкула на плажата кај Дерми во Албанија ги изненади туристите (ВИДЕО)

Туристите на плажата кај Дерми во Албанија, биле изненадени кога во непосредна близина забeлежале ајкула. Кога им се доближила, тие биле во морето. Месноста Дерми се наоѓа на 42 километри јужно […]

Регион

Невремето во Албанија зеде две жртви

Силно невреме го погоди речиси целиот албански брег, создавајќи високи бранови. Две лица го загубија животот, а благодарение на  крајбрежната стража 15 лица се спасени. Големите бранови во Ѓири и Лазрит погодиле […]

Сцена

Албанија забрани емитување на спотовите од Цеца

Агенцијата за аудиовизуелни медиуми (АМА) на Албанија го предупреди албански јавен радиодифузер РТСХ за емитување песни од пејачката Цеца Ражнатовиќ, сопруга на починатиот Жељко Ражнатовиќ- Аркан, во програма која била […]

Регион

Силно невреме ја погоди Албанија (ВИДЕО)

Силен ветер, дожд, град и електрични празнења, вчера ја зафатија речиси целата територија на соседна Албанија. Како последица од невремето во земјата има поплави, причинета е материјална штета, а има  […]