Ознака: Албанија

Балкан

Во Албанија до крајот на годината ќе пристигнат уште 1900 муџахедини

Од 2013 година, па досега, во Албанија пристигнале вкупно 1.001 муџхедин, а до крајот на годинава се очекува да пристигнат уште 1.900, наведува албанскиот премиер Еди Рама во писмениот одговор […]

Балкан

Бројот на албански гласачи се намалува, загрозен цензусот

Бројот на албански гласачи се намалува во последните десет години, а владејачката ДУИ најмногу губи од својот електорат, додека најмногу добиле помалите партии, покажа анализата на „Либерта институт”. Во 2011 […]

Балкан

Лизгање на земјиште во Албанија, оштетени 15 куќи

Најмалку 15 куќи се оштетени, од кои 11 имаат тешки оштетувања во масовното лизгање на земјиште во селото Нграце кај Малакастра, во Албанија. Албанскиот министер за транспорт и врски, Сокол […]

Балкан

Илир Мета планира формирање на трет политички блок во Албанија

Поранешниот албански премиер Илир Мета, актуелен лидер на партијата Социјалистичко движење за интеграција кое е дел од владејачката коалиција, најави формирање на трет политички блок. Мета изјави дека Албанија не […]

Балкан

Убиства врз полицајци ја потресуваат Албанија

Во последните осум месеци во Албанија се извршени убиства врз тројца високи полициски офицери, јави дописникот на Макфакс. Последното убиство е извршено деновиве врз полицискиот офицер во Тирана Дритан Ламај(41), […]