Ознака: Албанија

Вести

Албанците на Косово подготвуваат чистка на Србите од северот ако победи Хилари Клинтон

Разузнавачките податоци откриваат дека Албанците во Косово наголемо подготвуваат насилни акции против Србите, пишуваат српските медиуми. За тоа да се случи потребно е на претседателските избори во САД да победи […]

Вести

Македонците во селото Ербеле, го одбележаа празникот Преображение

Македонците  во селото Ербеле, област Поле или Долни Дебар (Пешкопеја), кое се наоѓа во близина на албанско македнската граница кај Дебар, во црквата „Св. Преображение,го одблежаа денешниот голем христијански празник […]

Балкан

Во Албанија е уапсен џихадист од Македонија

Во албанската престолнина Тирана, полицијата уапси македонски државјанин, кој се борел на страната на Исламска држава. Против него има издадена меѓународна потерница.Наредбата за апсење на 46-годишниот маж од градот Гостивар […]

Балкан

Тензична ситуација на границата помеѓу Црна Гора, Албанија и Косово!

Како што јавуваат албанските медиуми, ситуацијата на границата помеѓу Црна Гора и Косово е тензична, откако црногорската полиција им забрани влез на Албанците во едно село.„Коха диторе“ пишува дека спречувањето […]

Балкан

Албанија: Истрага против полициски началници за шверц на дрога

Албанското Јавно обвинителството за тешки кривични дела синоќа соопшти дека почнува истрага против сите полициски директори на околии и началници на комесаријати, наведени во списокот на осомничени за шверц на […]

Вести

Албанската Влада испрати 100.000 евра како помош за Македонија

Албанската Влада одлучи да испрати 100.000 евра за санирање на послеиците во настраданите подрачја во Македонија.Веста ја соопшти министерот за финансии Дитмир Бушати, кој додаде дека продолжуваат контактите со македонските […]

Вести

Албанија подготвена да и помогне на Македонија

Албанскиот државен врв во свое и во име на албанскиот народ изрази длабоко сочуство до семејствата на настраданите во синоќешното невреме и искажа подготвеност да помогне во надминување на состојбите.– […]

Вести

Македонците во Албанија го одбележаа Илинден со повеќе активности

Во организација на Општина Пустец и македонското друштво „Илинден“, Македонците во Албанија го одбележаа Денот на двата Илиндена со повеќе активности.Централната прослава се одржа синоќа на плоштадот „Гоце Делчев“ во […]