Ознака: Албанија

Вести

Албанската дијаспора планира напади врз амбасадите на Србија поради Рамуш Харадинај!

Првиот потпретседател на Владата на Србија и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денес предупредил, дека според безбедносните информации со кои располга, во албанската дијаспора се планира завземање на некое […]

Балкан

Албанија нова колевка на ИД?!

Дневниот весник „Ла Република“ под наслов „Тероризам, знамиња на ИД се веат во албанските села“ оценува дека Албанија е нова колевка на ИД.Весникот алармира за зголемената опасност од тероризмот во […]

Балкан

Албанската полиција заплени 1,5 тони марихуана

Полицијата во албанскиот приморски град Валона заплени 1,5 тони марихуана,чија крајна дестинација била Италија.Дрогата била натоварена во камион марка „Ивеко“, но кога нарко шверцерите забележале дека ги следи полицијата, го […]

Вести

Тимоти Лес: Првo федерализација, па присоединување на западна Македонија кон Албанија

Првин федерализација, па присоединување на западниот дел на Македонија кон Албанија, е шокантната и скандалозна визија на поранешниот британски дипломат Тимоти Лес содржана во негова неодамнешна колумна со наслов „Дисфункција […]

Сцена

Карлеуша го осуди терористичкиот напад во Турција, па ја нападнаа: Ја прашале дали би жалела ако маж ѝ игра во Албанија на што дала БРУТАЛЕН одговор!

Јелена Карлеуша го осуди на социјалните мрежи терористичкиот акт во Турција, кој го вознемири целиот свет.Меѓутоа, нејзината изјава не им се допаднала на сите па ја испровоцирале и ѝ поставиле […]

Вести

Македонците во Албанија очекуват успешни избори со голема излезност

Македонците во Албанија очекуваат успешни избори, позитивен процес и позитивна иднина за Република Македонија  по изборите, како и успешно формирање на нова влада.Ова стои во соопштението на Македонското друштво „Илинден“ […]

Балкан

Албанија целосно е под вода по обилните врнежи

По обилните и интензивни врнежи од дожд, Албанија целосно е под вода. Единствен град каде нема поплави е градот Корча.Поради создадената ситуација и денеска, како што соопшти министерката за образование […]

Избор на уредникот

Султанот признал дека без Русија, немало да може ефикасно да се уништи македонската револуција

Во декември 1902 година, при својата посета на Софија, рускиот министер за надворешни работи, гроф Ламздорф, се сретнува со задграничното претставништво на Македонската револуционерна организација за да го изрази своето […]