Ознака: Албанија

Балкан

Нуланд во Албанија и Косово

Десет дена пред да седницата на албанскиот Парлемент на која треба да бидат усвоени реформите во правосудството, САД прават директен напор за да ја убедат албанската политичка елита да ги […]

Балкан

Тост 70 денари, голема пица 250 денари. Ова е цените за одмор во Албанија!

Одењето на летен одмор е секогаш поврзано со цените кои ги плаќаме за превоз до летното одморалиште, сместувањето, но пред сè и од локалните цени на самите плажи, рестораните и […]

Меѓународен фудбал

ЕП 2016: Франција со триумф над Албанија, еве каква е ситуацијата сега

Фудбалерите на Франција ја остварија втората победа на Европското првенство, откако ја совладаа репрезентацијата на Албанија со двата гола постигнати во дополнителниот период.Вечерва на мечот меѓу Франција и Албанија ги […]

Балкан

Во Албанија до крајот на годината ќе пристигнат уште 1900 муџахедини

Од 2013 година, па досега, во Албанија пристигнале вкупно 1.001 муџхедин, а до крајот на годинава се очекува да пристигнат уште 1.900, наведува албанскиот премиер Еди Рама во писмениот одговор […]

Балкан

Бројот на албански гласачи се намалува, загрозен цензусот

Бројот на албански гласачи се намалува во последните десет години, а владејачката ДУИ најмногу губи од својот електорат, додека најмногу добиле помалите партии, покажа анализата на „Либерта институт”. Во 2011 […]

Балкан

Лизгање на земјиште во Албанија, оштетени 15 куќи

Најмалку 15 куќи се оштетени, од кои 11 имаат тешки оштетувања во масовното лизгање на земјиште во селото Нграце кај Малакастра, во Албанија. Албанскиот министер за транспорт и врски, Сокол […]

Балкан

Илир Мета планира формирање на трет политички блок во Албанија

Поранешниот албански премиер Илир Мета, актуелен лидер на партијата Социјалистичко движење за интеграција кое е дел од владејачката коалиција, најави формирање на трет политички блок. Мета изјави дека Албанија не […]

Балкан

Убиства врз полицајци ја потресуваат Албанија

Во последните осум месеци во Албанија се извршени убиства врз тројца високи полициски офицери, јави дописникот на Макфакс. Последното убиство е извршено деновиве врз полицискиот офицер во Тирана Дритан Ламај(41), […]