Ознака: Албанија

Балкан

Ајкула на плажата кај Дерми во Албанија ги изненади туристите (ВИДЕО)

Туристите на плажата кај Дерми во Албанија, биле изненадени кога во непосредна близина забeлежале ајкула. Кога им се доближила, тие биле во морето. Месноста Дерми се наоѓа на 42 километри јужно […]

Балкан

Невремето во Албанија зеде две жртви

Силно невреме го погоди речиси целиот албански брег, создавајќи високи бранови. Две лица го загубија животот, а благодарение на  крајбрежната стража 15 лица се спасени. Големите бранови во Ѓири и Лазрит погодиле […]

Сцена

Албанија забрани емитување на спотовите од Цеца

Агенцијата за аудиовизуелни медиуми (АМА) на Албанија го предупреди албански јавен радиодифузер РТСХ за емитување песни од пејачката Цеца Ражнатовиќ, сопруга на починатиот Жељко Ражнатовиќ- Аркан, во програма која била […]

Балкан

Силно невреме ја погоди Албанија (ВИДЕО)

Силен ветер, дожд, град и електрични празнења, вчера ја зафатија речиси целата територија на соседна Албанија. Како последица од невремето во земјата има поплави, причинета е материјална штета, а има  […]

Балкан Вести

Серија силни земјотреси ја стресоа Албанија, почувствувани и во Македонија

Во близина на градот Корча во јужниот дел на Албанија утрово се осетија серија силни земјотреси. Првиот земјотрес со интензитет од 4.9 степени според Европската макросеизмичка скала беше регистриран во 6 […]

Свет

Могерини: Северна Македонија и Албанија го сработија своето, сега ЕУ треба да го исполни својот дел

На денешната прес-конференција по објавување на извештаите за напредок на земјите од Западен Балкан, шефицата за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини истакна дека Северна Македонија и Албанија се подготвени […]

Вести

Богојавление го прославија и Македонците во Албанија

Православниот празник Богојавление-Водици беше прославен насекаде низ Албанија каде што живеат православните Македонци, Мала Преспа, Голо Брдо, Врбник и во поголемите градови низ Албанија. Во Мала Преспа традиционално сите села […]

Балкан Вести

Вчера вечерта земјотрес ја стресе Албанија

Земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала синоќа во 20:27 часот бил регистриран во Албанија. Епицентарот на земјотесот бил на околу 30 километри северо-западно од Ѓирокастро, град во јужниот […]

Балкан

Се затвораат обложувалници и казина во Албанија: Сите кои ќе работат илегално, ќе бидат третирани како парцела со канабис

Од први јануари годинава во Албанија стапи на сила закон кој не наиде на одобрување кај повеќето граѓани во државата. Во Република Албанија од Нова година повеќе нема да има […]