Ознака: Билјана Ванковска

Вести

Ванковска: А да твитнеа Европејциве пред два месеца по повод албанската Платформа?

Да твитнеа Европејците пред два месеца по повод албанската Платформа ќе речев дека се ангажираат сериозно во рано предупредување и превенција, напиша на ФБ универзитетската професорка, Билјана Ванковска.-Слушам дека Европјаниве […]

Вести

Ванковска: Оние кои фрлаа со бекатон по главите на полицајците и уриваа споменици, сега се бунат за протест на оние кои ги одбрале боите на државното знаме!

СИТЕ партии треба да ја отфрлат ЗАЕДНО албанската платформа и тоа под ИТНО. Таа е можеби пишувана во Скопје, ама е заверена во Тирана. Таа задира во сериозни прашања, за […]

Вести

Ванковска: Изјавите дека сега е историската шанса за решавање на проблемот а Албанците е спин и фаворизирање на бинационализам

Почнав да ја слушам дебатата (ако разговор на истомисленици може да се нарече така) на Ферид и Попсимонова. Го прекинав слушањето кога Мухиќ кажа дека ееми гзистенцијалните пробл(демек, оние за […]

Вести

Ванковска: Сега ќе имаме албанизација по скапа цена

Фрчкоски синоќа кажа дека мултиетничката демократија била скапа работа. И тоа е точно! Прашањето е дали македонските граѓани со албанска националност ќе бидат побогати ако парите бидат двојазични (како што […]

Вести

Свесен ли е Заев дека СДСМ ги изгуби изборите поради ваквите пазарења со Македонија?

Свесен е Заев дека СДСМ ги изгуби изборите токму поради ваквото пазарење со Македонија без демократска и отворена дебата? Ова е политика на уцени, и бескрупулозна битка за власт, веројатно […]

Вести

„Албанските интелектуалци“– слуги на СДСМ и Сорос

Со апсурден и трагикомичен „апел“ кој политичките партии требале да го имаат предвид за време на преговорите, вчера се јавија група т.н. албански интелектуалци.Тие во апелот дословно ги пренесуваат ставовите […]

Вести

Ванковска: СДСМ и ДУИ се однесуваа како феудалци и го убија во поим граѓанското движење

Таа влада (СДСМ и ДУИ) која се однесуваше како да се федуалци го уби во поим граѓанското, вели професорката Билјана Ванковска.-Дванаесет години од референдумот за општинските граници! Како само лета […]

Вести

Ванковска: Наводната коалиција на Заев и СДСМ е чиста глупост

Критики за пратеничките листи на СДСМ доаѓаат од страна на нивните најголеми поддржувачи.Професорката Билјана Ванковска не го крие своето разочарување, а не штеди ниту зборови во критиката за СДСМ. -Ги […]

Вести

Ванковска за двојните стандарди на „невладините“: И „Алфи“ ќе засакате ако ви користат во хајката против власта

Професорката Билјана Ванковска позната по тоа што не ги штеди про-опозиционите невладини кога се во прашање нивните двојни стандарди, синоќа на нејзиниот фејсбук профил објави уште еден статус со кој […]

Вести

Ванковска: Наместо прераскажувања, редно е СЈО да презентира цврсти докази

Професорката Билјана Ванковска на својот Фејсбук профил реагираше на денешната прес конференција на СЈО.Професорката отвори неколку дилеми, за работата на ова јавно обвинителство како и низата нелогичности кои се поврзани […]

Вести

Ванковска: Јанева е именувана од Парламентот и одговара пред него

Откако специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, вчера избега од прашањата на пратениците тврдејќи дека и е вршен мобинг, со коментар се јави универзитетската професорка Билјана Ванковска.-Дали ќе биде мобинг ако […]

Вести

Ванковска: Јанева е неука обвинителка, а не божица за фактите да замолчат пред неа

Јанева не е божица, за фактите да замолчат пред неа. Уште во старт видовме неука обвинителка од Гевгелија (чија кариера започнала во судот кај тате, претседател на истиот). Цветаше од […]