Ознака: вакцини

Вести

Јужна Африка: Запленети 400 фалсификувани вакцини против Ковид-19

Властите во Јужна Африка запленија повеќе стотици лажни вакцини против Ковид-19, по глобалното предупредување од Интерпол дека вакцините станаа примарна мета на криминалните организации. Во магацин во Гермистон, во близина […]

Вести

„Синофарм“ го вратил авансот за вакцините

Министерството за здравство потврдува дека кинеската компанија „Синофарм“ ја вратила авансната уплата која Македонија ја извршила за набавка на нивните вакцини. – Авансната уплата која Министерството за здравство ја изврши […]

Вести

Во следните неколку дена ќе се знае кога ќе пристигнат кинеските и руските вакцини

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изрази уверување дека во следните неколку денови ќе може точно да каже кога ќе пристигнат двете количини вакцини против Ковид – 19 и кинеските […]

Вести

Србија ќе ни ја достави втората пратка донација вакцини на „Фајзер“

Министерот за здравство Венко Филипче ќе биде домаќин на министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар, на граничниот премин Табановци, со цел да ја преземе втората донација од 8000 дози […]

Вести

Утре пристигнува втората пратка на вакцини од Србија, Филипче ќе ги чека на граница

Филипче утре на граничниот премин Табановце ќе ја прими втората пратка на вакцини од Србија Министерот за здравство д-р Венко Филипче, утре (среда, 24.02.2021 година) на граничниот премин Табановце ќе […]

Вести

Следната недела во Македонија ќе пристигне втората пратка на вакцини од Србија

Следната недела се очекува да пристигне втората пратка на вакцини кои ни ги донира Србија. Оваа информација вечерва ја потврди министерот за здравство, Венко Филипче во гостувањето на Сител. – […]

Вести

НЕ НЀ ИНТЕРЕСИРА НИШТО ДРУГО ОСВЕН ПРИЈАТЕЛСТВО СО МАКЕДОНСКИОТ НАРОД, КАЖА ВУЧИЌ НА ПРИМОПРЕДАВАЊЕТО НА ВАКЦИНИТЕ

Српскиот претседател Александар Вучиќ вели дека Србија нема никакви други интереси освен да покажува пријателство кон македонскиот народ и тоа пријателство да напредува и да живееме како најблиски соседи и […]

Вести

Пристигна првата пратка вакцини од Србија,Заев и Вучиќ го докажаа пријателството на двете земји

Македонија конечно ги доби првите анти-КОВИД вакцини. Снежното невреме не беше пречка комбето со 4680 вакцини на „Фајзер“ кои ги донира Србија да пристигне претпладнево на „Табановце“. Домаќинот на свечената […]