Ознака: војна

Вести

НАПАДИТЕ НА КРИМ НЕ ПРЕСТАНУВААТ! Русија синоќа собори осум беспилотни летала, користејќи опрема за противвоздушна одбрана и електронско војување

Русија синоќа собори осум украински беспилотни летала недалеку од полуостровот Крим, изјави локалниот гувернер Сергеј Аксјонов. Во текот на ноќта осум беспилотни летала се неутрализирани со помош на електронско војување […]

Вести

Ердоган телефонски разговараше со британскиот премиер Сунак за израелско-палестинскиот конфликт

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, телефонски разговараше со британскиот премиер Риши Сунак во врска со моменталната состојба на израелско-палестинскиот конфликт. Информацијата преку соопштение ја потврди Одделот за комуникации при […]

Вести

„ЈАС СУМ ЛИЧНО ОДГОВОРЕН“ Шефот на израелското разузнавање ја презеде вината: И покрај се, не успеавме да го спречиме нападот на Хамас

Шефот на израелската безбедносна агенција Шин Бет вели дека тој е лично одговорен за недостигот на рано предупредување за напад на Хамас врз Израел. И покрај низата акции што ги […]

Вести

ГОЛЕМА ЕВАКУАЦИЈА НА СЕВЕР ОД ИЗРАЕЛ! Армијата празни 28 градови, СИТЕ што живеат на 2 км од границата со Либан

Израелското Министерство за одбрана на социјалната мрежа Икс (поранешен Твитер) објави дека на северот на земјата започна голема евакуација. Тука прочитајте се за војната: НАД 150 ТЕКСТОВИ Националната агенција за […]

Вести

Како изгледа Метро Газа, најважното оружје на Хамас?

Бројните тунели под Газа најмногу се користат за шверц на стоки од Египет и напади врз Израел.Сепак, постои уште една подземна мрежа што израелските одбранбени сили колоквијално ја нарекуваат „Метро […]

Вести

Сведоштво на Македонка евакуирана од Израел: ЕДВАЈ СЕ СПАСИВМЕ, НИШТО НЕ УКАЖУВАЊЕ ШТО ЌЕ СТАНЕ ЗА КРАТКО ВРЕМЕ

Велешанката Ѓурѓа Рушкова и нејзиниот син во средата беа евакуирани од Израел со лет до Атина. Тие беа дел од групата 50 верници од различни држави кои беа на аџилак […]

Вести

ИРАНЦИТЕ ОТКРИВААТ ШТО ЌЕ НАПРАВААТ АКО ИЗРАЕЛ ВЛЕЗЕ во ГАЗА: Ако се случи ова, ЌЕ ГО НАПАДНАТ – еве што велат за Палестинците

Иранските вооружени сили нема да интервенираат доколку Израел започне копнена операција во Газа, туку само ако Тел Авив нападне иранска територија, „неговите интереси или граѓани“, соопшти постојаната мисија на Иран […]